Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Genellikle video oyuncularının kullandığı ve kişilerin birbirleriyle sesli ve yazılı olarak iletişim kurmasına olanak tanıyan Discord, büyümeye devam ediyor. Platform 100 milyon oyuncu barajını aştı. Ayrıca 7 milyar dolarlık değere ulaşarak hali hazırda pek çok oyuncu stüdyosunu da gerisinde bıraktı. 

Sesli ve yazılı olarak oyuncuların iletişim kurmasına olanak tanıyan Discord, 5 yıl önce yayınlandı. Ancak özellikle PC oyuncuları tarafından hızlı bir şekilde tercih edilmeye başlandı. Bünyesine eklediği özelliklerle kullanıcılarını memnun etmeyi başaran platform bu bağlamda TeamSpeak’in en sevilen özelliklerini daha da kompleks bir hale getirerek kullanım oranını artırdı. Bu çabaların ardından ise, Discord pek çok oyun stüdyosundan daha değerli bir hale gelmeyi başardı.

Discord’a yakın olduğu belirtilen kaynakların paylaştığı verilere göre, Discord kullanıcı beğenisine sunulmasından 5 yıl sonra, 7 milyar dolar değere ulaşmayı başardı. Bu bağlamda, oyun içi iletişim aracı olan platform Resident Evil serisinin yaratıcısı Capcom (3.44 milyar dolar) ve NBA 2K serisinin yaratıcısı 2K Games (3.22 milyar dolar) gibi oyun stüdyolarından daha değerli bir hale geldi.

Discord, 5 yılda 100 milyon kullanıcı barajını aşmayı başardı

Oyun içi iletişim kurmayı kolaylaştıran Discord’un bu kadar değerli hale gelmesinin en önemli nedenlerinden birisi de kullanıcı sayısını son bir yılda neredeyse ikiye katlamış olması. Ekran paylaşımı, görüntülü arama ve Steam entegrasyonu sebebiyle çok daha işlevsel bir hale bürünen platform bu sebeplerden ötürü kullanımını ciddi oranda artırdı. Elbette ki pandemi sebebiyle evlere kapanmakta Discord’a büyük ölçüde yaradı ve şirket 100 milyon kullanıcı barajını sadece 5 yılda aşmış oldu.

Oyunseveler aslında, Discord’dan daha önce 3. parti oyun içi iletişim platformlarını kullanıyordu. Bunlardan en popülerleri ise Skype ve TeamSpeak olarak anılıyordu. Ancak söz konusu platformlar oyunseverlerin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamadığı için Discord beklenen hamleyle sektörde ciddi atılımlar gerçekleştirdi. Çok daha gelişmiş araçlar ve iletişim şekli sunan platform, bu bağlamda oyuncuların beğenisini kazanmış durumda.

İlginizi Çekebilir:

Discord, Android’e Ekran Paylaşımı Özelliği Getiriyor

Discord Nedir ve Nasıl Kullanılır? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz