Salı, Ağustos 3, 2021
Ana SayfaDijitalDiscord Nedir ve Nasıl Kullanılır? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Discord Nedir ve Nasıl Kullanılır? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Daha çok oyun tutkunlarının kullandığı favori uygulamalardan biri olan ‘Discord’, son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Peki ücretiz olması nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih edilen ‘Discord’ nedir ve nasıl kullanılır? ‘Discord’ nasıl indirilir? ‘Discord’ platformunda arkadaş nasıl eklenir? Meraklıları için tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası, detaylarıyla yazımızda…

Çevrim içi oyun-severler için sesli ve görüntülü konuşma imkanı sunan ‘Discord’, son zamanlarda oldukça popüler bir hale geldi. Peki arkadaşlarınızla ve topluluklarla sohbet edebildiğiniz ve diğer oyuncularla iletişim kurabildiğiniz bir uygulama olan ‘Discord’ nasıl kullanılır? Discord ne işe yarar ve nasıl indirilir? Meraklıları için tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası, detaylarıyla yazımızda…

Discord nedir?

Discord Nedir

Discord nedir? Sohbet uygulaması olanDiscord’, arkadaşlarınızla veya topluluklarla sesli ve görüntülü konuşabileceğiniz bir platformdur. Başlangıçta çevrim içi oyun tutkunlarının iletişim kurmaları için oluşturulan bir uygulama olsa da ‘Discord’, zamanla oyun dışında da sohbetlerin gerçekleştiği ve herkesin kendi sunucusunu oluşturabildiği bir platform haline gelmiştir. Kullanıcılar, ücretsiz olan uygulamada kendi kanallarını oluşturabiliyor ve buraya arkadaşlarını davet ederek kendi topluluklarını kurabiliyor. Uygulama ayrıca, ‘Android’ ve ‘iOS’ işletim sistemli akıllı telefonlarda kullanılabiliyor. 

Discord nasıl kullanılır? 

Discord Nasıl Kullanılır?

Peki Discord nasıl kullanılır? 100 milyondan fazla kişinin kullandığı uygulamayı kullanmak için öncelikle ‘Kaydol’ menüsünden, diğer kullanıcıların size nasıl hitap edeceğini gösteren bir ‘Kullanıcı Adı’ belirliyorsunuz. 

Discord Nasıl Kullanılır?

Discord Nasıl Kullanılır?

Daha sonra ‘Hesap Bilgileri’ sekmesinden e-posta ve şifrenizi, ardından da doğum tarihinizi girerek ‘Bir hesap oluştur’ seçeneğine tıklıyorsunuz.

Discord Nasıl Kullanılır?

Bu adımlardan sonra bir sunucu oluşturabiliyor veya var olan bir sunucuya katılım sağlayabiliyorsunuz. ‘Gaming’, ‘Arkadaşlar’, ‘Çalışma Grubu’ ve ‘Clubs’ gibi isimlerle şablon kullanarak oluşturabileceğiniz sunucuya, arkadaşlarınızı veya bir kanalı davet edebiliyor ve kendi sohbet platformunuzu kurabiliyorsunuz. 

‘Discord’ üzerinden nasıl arkadaş davet edilir?

Discord Nasıl Kullanılır?

Peki ‘Discord’ üzerinden nasıl arkadaş davet edilir? Kendi sunucunuzu kurduğunuz uygulamaya giriş yaptığınızda, ‘Metin Kanalları’ adı altında ‘Genel’, ‘Oyunlar’ ve ‘Müzik’ olmak üzere karşınıza üç adet kanal çıkıyor.

Discord Nasıl Kullanılır?

‘Genel’ kanalına tıkladığınızda ‘Arkadaşlarını davet et’ ve ‘Sunucunu kişiselleştir’ seçeneklerini görüyorsunuz. ‘Arkadaşlarını davet et’ seçeneğine tıklanması durumunda, karşınıza çıkan bağlantıyı Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak veya e-posta, WhatsApp ve SMS aracılığıyla mesaj atarak da arkadaşlarınızı sunucunuza çağırabiliyorsunuz.

Discord Nasıl Kullanılır?

‘Oyunlar’ ve ‘Müzik’ kanalında ise kanalınızın ayarlarını düzenleyebiliyor ve yine topluluğunuzla sohbet edebiliyorsunuz. Söz konusu kanallarda, aşağıda sırasıyla yer alan simgelere dokunduğunuzda da fotoğraf çekip paylaşabiliyor ve galerinizdeki bir fotoğrafı sohbete atabiliyorsunuz.

Discord Nasıl Kullanılır?

‘Ses’ kanallarına geldiğinizde ise karşınıza ‘Salon’ ve ‘Yayın odası’ olmak üzere iki sohbet seçeneği çıkıyor. ‘Salon’u tercih ettiğinizde; eğer kanalınızda arkadaş yoksa, sağ üstte yer alan simgeye dokunup çıkan linki arkadaşlarınızla paylaşarak davet gönderebiliyorsunuz. Yine sağ üstte yer alan ‘Ayarlar’ simgesinden de kanalınızın ayarlarını yönetebiliyorsunuz. Bununla birlikte, ‘Salon’ odasındaki ‘Sesli uygulamaya katıl’ seçeneğine dokunarak sesli sohbet edebiliyor veya yanında yer alan ‘Kamera’ simgesine dokunarak görüntülü sohbet edebiliyorsunuz.

Discord Nasıl Kullanılır?

‘Yayın’ odasına girdiğinizde de yine sesli ve görüntülü şekilde iletişim kurabiliyorsunuz. 

Discord Nasıl Kullanılır?

Bu aşamadan sonra; profilinize geldiğinizde, altta sırasıyla ‘Arkadaş’, ‘Arama’, ‘@’ ve ‘Discord’ simgelerini görüyorsunuz. Arkadaş simgesine tıklanması durumunda platform, kullanıcıları yine arkadaş eklemeye davet ediyor. Bu aşamada, karşı tarafın kullanıcı adı ve etiketini girerek arkadaşlık isteği gönderebiliyor veya ‘Nearby Taraması’ seçeneğinden arkadaşınızın çevrenizde olup olmadığını tarama yaparak görebiliyorsunuz. ‘Arama’ simgesi ise kullanıcıların metin kanalları, ses kanalları ve sunucular arasında arama yapabilmesine olanak tanıyor.

Discord Nasıl Kullanılır?

‘@’ işareti, kullanıcıyı son zamanlardaki bahsetmelere yönlendiriyor. Başka bir kullanıcı sizden bahsettiğinde platform, 7 gün boyunca bahseden kullanıcıları bu alanda kaydediyor.

Discord Nasıl Kullanılır?

‘Discord’ simgesine dokunduğunuzda da kullanıcı ayarlarınızı düzenleyebiliyor ve durumunuzu, hesap bilgilerinizi, gizlilik, güvenlik ve uygulama ayarlarınızı güncelleyebiliyorsunuz.

Discord Bildirim Ayarları 

Discord Nasıl Kullanılır?

Ayrıca kanallarınız bölmesinde sol üstte bulunan simgeye tıkladığınızda ‘Sabitlemeler’ sekmesi altında sabitlenmiş mesajları görebiliyorsunuz. ‘Discord Bildirim Ayarları‘ bölmesinde de bildirimlerin 15 dakikada bir, 1 saatte bir, 8 saatte bir, 24 saatte bir ve siz açana kadar gelmesini tercih edebiliyorsunuz. Aynı sekmede, kanalı susturabiliyor veya hangi durumlarda kanaldan bildirim almak istediğinizi de belirleyebiliyorsunuz.

Discord Nasıl Kullanılır?

Aynı zamanda, platformda sol üstte yer alan ‘Mesaj’ simgesine dokunduğunuzda da arkadaşlarınızla direkt olarak mesajlaşabiliyorsunuz.

Milyonlarca kişinin kullandığı uygulamayı PlayStore ve App Store‘dan indirebilirsiniz.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Android Cihazlardan Silinmesi Gereken 21 Uygulama

Acil Durum Anlarında ve Depremde Hayat Kurtaran Uygulamalar

League of Legends 2020 Dünya Şampiyonu Belli Oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR