Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

NASA 2019 yılında, bu sene gerçekleşecek olan Mars görevi için ‘’İsmini Mars’a Gönder’’ kampanyası başlatmıştı. Türkiye 2,5 milyon kişiyle Mars’a isim gönderme kampanyasında dünya genelinde birinci sırada yer almıştı. NASA, söz konusu Mars görevi için çalışmalarını sürdürürken bir yandan da Mars’ta görev yapacak olan uzay aracına isim arıyor. 

Umut Yıldız paylaştı, Türkiye en çok isim gönderen ülke oldu

Umut Yıldız, Türkiye’nin 2,5 milyon kişiyle söz konusu sürece damga vurmasını sağlamıştı. Geçen sene düzenlenen kampanyaya dünya genelinde 10 milyon kişi katılmış Türkiye ise ismini Mars’a göndermek isteyen ülkeler arasında 2,5 milyon kişiyle kampanyayı birinci tamamlamıştı. İsim gönderme kampanyasını duyuran NASA/JPL’de çalışan Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız bu kampanyanın oylama duyurusunu da Twitter adresinden yaptıktan sonra Türkiye’den oylamaya katılımı oldukça arttı.

Uzay aracının ismi global oylama ile belirlenecek

Aracın ismi ise yine dünya çapında düzenlenen bir kampanya ile oylanarak belirlenecek. 9 isim arasından belirlenecek oylamanın bitmesine beş gün kaldı. ‘’Name the Rover Contest’’ isimli oylamaya buradan katılabilirsiniz.

Mars’a göreve gidecek uzay aracının ismi için nasıl oy kullanılır?

Uzay aracının ismi için ise ABD’de bir oylama yapıldı. Oylama sonucunda söz konusu isimlerden 9’u finale kaldı. NASA bu 9 isimden birini belirlemek için dünya çapında bir oylama daha başlattı. 

Umut Yıldız ise Twitter’da, uzay aracı için finale kalan 9 isim arasından kendi seçtiği ismi aktararak, ‘’Madem en çok isim Türkiye’den gidiyor, aracın adını da siz belirleyin’’ şeklinde bir paylaşım yaptı. NASA’nın düzenlendiği isim oylama kampanyasına katılan ülkeler arasında Türkiye şu an için ikinci sırada yer alıyor. Amerika ise birinci sırada.

Finale kalan 9 isim:

Endurance, K-4, Oliver Jacobs of Virgina,

Tenacity, K-4, Eamon Reilly of Pennsylvania,

Promise, K-4, Amira Shanshiry of Massachusetts,

Perseverance, 5-8, Alexander Mather of Virginia,

Vision, 5-8, Hadley Green of Mississippi.

Clarity, 5-8, Nora Benitez of California,

Ingenuity, 9-12, Vaneeza Rupani of Alabama,

Fortitude, 9-12, Anthony Yoon of Oklahoma,

Courage, 9-12, Tori Gray of Louisiana  yer alıyor.

NASA’nın 2020’de yapacağı 6 çalışma

Türk bilim insanı Betül Kaçar, NASA’nın araştırma projesine dahil oldu