Okuma Süresi
1 dakika

Diyabet hastalarının kendi tedavilerine göre kişiselleştirebildikleri insülin seviyelerini otomatik olarak ayarlayan yeni bir yazılımın kullanımı FDA tarafından onaylandı. Kullanıcılar cihaza, 2020’nin Ocak ayında erişebilecek.  

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, yeni kapalı devre insülin verici cihazları 1. tip diyabet hastaları için onayladı. ‘Control-IQ’ ismi verilen ve Tandem Diyabet Bakımı tarafından üretilen teknoloji, kan şekeri sensörlerine ve insülin pompalarına bu değerlerin yükselmesi, düşmesi veya kan şekeri seviyesine göre insülin vermeyi durdurması için otomatik olarak bağlanıyor. 1. tip diyabet hastalarının vücutları kan şekerlerini düzenleyen insülini üretemiyor ve bunu günlük olarak dış bir kaynaktan almaya ihtiyaç duyuyorlar. Şu anda mevcut cihazlarda hastalar, gün boyunca aldıkları insülin miktarını el ile ayarlamak durumundalar. Fakat bu yeni teknoloji ile kullanıcılar ihtiyaç duyulan miktarı otomatik olarak ayarlaması için cihaza güvenebilecek.

Cihaz diğer verici ve pompalarla uyumlu çalışabiliyor 

Yeni yazılımın benzerlerinden en büyük farkı, diğer cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışabiliyor olması. Yani ‘Tandem Diyabet Bakımı’ isimli kurum tarafından üretilen cihaz, farklı tip insülin pompaları ve glikoz sensörleriyle de birlikte kullanılabilecek. Bu da kullanıcıların artık sadece kurumun cihazlarını almaya mecbur olmadığı ve diğer sensör ve pompaları kullanarak kendileri için kişiselleştirilmiş bir sistem kurabilecekleri anlamına geliyor.  

Yazılım aynı zamanda kullanıcının kan şekeri seviyesi çok yükselirse otomatik olarak doğru dozda insülini sağlayabiliyor. Bu da yazılımı, ‘asgari oran’ olarak da bilinen düşük bir orandaki insülini devamlı olarak kullanıcıya sağlamayı hedefleyen piyasadaki diğer kapalı devre vericilerden ayrıştırıyor.

Cihaz kullanıcıları daha nadir düşük ve yüksek kan şekeri deneyimliyor 

Tandem Diyabet Bakımı’nın ‘t:slim X2’ isimli insülin cihazından ‘Control-IQ’ yazılımını halihazırda kullananlar, sürümü Ocak 2020’de otomatik ve ücretsiz olarak yükseltebilecek. ‘The New England Journal of Medicine’a göre bu cihazları kullanan hastalarda daha az düşük veya yüksek kan şekeri olayına rastlanıyor.  Piyasadaki ilk kapalı devre sistemi üreten tıbbi cihaz şirketi Medtronic de kendi cihazları için aynı özellikteki ek bir özelliği test ediyor.