Geçtiğimiz günlerde Instagram’a gelen son güncellemeyle birlikte Öküz Yılı filtreli hikayeler paylaşıldı ve paylaşılmaya da devam ediyor. Dolayısıyla kafalarda soru işareti yaratan Öküz Yılı filtreli hikayeler, kullanıcıların internette en çok arattığı konuların başında geliyor. Bu filtrenin ne ifade ettiğini merak edenler için hazırladığımız haberimizde, Öküz Yılı nedir, nasıl kullanılır sorularına cevap verdik. İşte; ‘Instagram Öküz Yılı nedir’? ‘Öküz Yılı Filtresi nasıl kullanılır’? ‘Instagram Öküz Yılı etiketi nasıl kullanılır’? ‘Instagram hikayelerinde Öküz Yılı’nın anlamı’. ‘Instagram Öküz Yılı neden çıktı’? Detaylar haberimizde… 

Öküz Yılı filtresiyle paylaşılan hikayelere artık aşinayız. Bu hikayelerin başında kırmızı renkte öküz ifadesi bulunuyor ve takip ettiğimiz hesapların Öküz Yılı filtresiyle paylaştığı hikayelerini art arda görebiliyoruz. Dolayısıyla pek çok kişinin hikayelerini art arda ve böyle bir filtreyle görmek kullanıcıları şaşkına çevirmişti. Ayrıca Instagram’ın böyle bir güncellemeye karşımıza çıkmasının nedeni de merak edildi. Aynı zamanda milyonlarca kullanıcının ilgisini çeken Öküz Yılı kutlamalarına Facebook da kayıtsız kalmadı ve ‘beğen’ ifadesini, Öküz Yılı renkleriyle donattı. Bu nedenle, Tekno Safari editörleri olarak merak ettiğiniz filtreyi inceledik, nedenini, nasıl kullanıldığını adım adım anlattık. İşte; ‘Instagram Öküz Yılı nedir’? ‘Öküz Yılı Filtresi nasıl kullanılır’? ‘Instagram Öküz Yılı etiketi nasıl kullanılır’? ‘Instagram hikayelerinde Öküz Yılı’nın anlamı’. ‘Instagram Öküz Yılı neden çıktı’? 

Instagram Öküz Yılı Nedir? 

Instagram Öküz Yılı Etiketi Nasıl Kullanılır?

Çin’e özel olan Öküz Yılı, 12 Hayvanlı Türk takvimine kadar dayanmaktadır. Bu takvimde, kullandığımız miladi takvim gibi yıl ve sayılar değil hayvan isimleri yer almaktadır. Öküz Yılı Çin’in 12 yıllık hayvan takviminde ikinci sırada yer alıyor. Bu takvimde bulunan diğer hayvanlar ise, Fare Yılı, Tavşan Yılı, Timsah Yılı, Yılan Yılı, At Yılı, Koyun Yılı, Maymun Yılı, Tavuk Yılı, Köpek Yılı, Domuz Yılı ve Ejderha Yılı olarak biliniyor. Bunların yanı sıra Çin’in 12 yıllık hayvan takvimi kullandığı zannedilmesin. Çin’de elbette Miladi Takvim’i kullanıyor fakat, geleneklerini ve özünü kaybetmeyen bu toplum, aynı zamanda 12 yıllık hayvan takvimini de terk etmiyor. Orta Asya Türk yaşantısına da hitap eden bu takvimde, bozkır kültüründe önemli olan hayvanları görüyoruz. Takvimin öncüsü Türkler olarak bilinse de ilk kullanmaya başlayanların Çinlililerin olduğu kaynaklarda yer almaktadır.  

Orhon Kitabelerinde de söz edilen takvim, 12 yıllık döngülerden oluşmaktadır. Her yıl 12 aya eşittir. Takvimde yer alan hayvanlar Budist ve Şamanist inanç söylemlerine de konu olmuş ve astrolojide de yeri bulunmaktadır. Tüm dünyanın aksinetekno 12 hayvanlı takvime göre hesaplayan Çin, yeni yıla da 12 Şubat’ta girdi. Dolayısıyla Öküz Yılı’na giren Çin, Instagram’ın bu güncellemesiyle de adından söz ettirdi. Aynı zamanda bu yeni yıl Çin’de büyük festivallerle kutlanıyor ve 2 hafta süren tatil hakları bulunuyor. Peki; ‘Öküz Yılı Filtresi nasıl kullanılır’? ‘Instagram Öküz Yılı etiketi nasıl kullanılır’? ‘Instagram hikayelerinde Öküz Yılı’nın anlamı’. ‘Instagram Öküz Yılı neden çıktı’?  

Instagram Öküz Yılı Etiketi Nasıl Kullanılır? 

Öküz Yılı Filtresi Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Instagram hesabınızda hikaye paylaştığınız alana geliyorsunuz. Ardından bir fotoğraf çekebilir veya galerinizden fotoğraf seçebilirsiniz. 

Öküz Yılı Filtresi Nasıl Kullanılır?

Daha sonra ekranınızı yukarı kaydırın. Fotoğrafta gördüğünüz gibi karşınıza Öküz Yılı etiketleri çıkacaktır. Bu etiketlerden birini seçerek fotoğrafınıza ekleyebilirsiniz. Böylece sizi takip edenler ‘Öküz Yılı’ hikayelerinde sizin paylaştığınız hikayenizi de görecektir. 

Öküz Yılı Filtresi Nasıl Kullanılır? 

Instagram Öküz Yılı Etiketi Nasıl Kullanılır?

Instagram Öküz Yılı etiketiyle hikaye paylaşabildiğiniz gibi filtresini de kullanabilirsiniz.  Bunun için; yine hesabınızda hikaye paylaştığınız alana geliyorsunuz ve tüm filtreleri görebildiğiniz galeriyi açıyorsunuz. ‘Efekt galerisi’ yazan alana ‘Öküz Yılı’ yazarak filtreyi arayabilirsiniz. 

Instagram Öküz Yılı Etiketi Nasıl Kullanılır?

Daha sonra gördüğünüz gibi Öküz Yılı filtresi karşınıza çıkıyor. Ardından ‘Şimdi dene’ yazısına dokunuyorsunuz.  

Instagram Öküz Yılı Etiketi Nasıl Kullanılır?

Böylece bu filtreyle hikayenizi çekebilirsiniz. Öküz Yılı filtresiyle çektiğiniz hikayelerde, Öküz Yılı etiketinde olduğu gibi bu hikayelerin içinde yer alacaktır. Yani sizi takip edenler, filtreyi kullanarak çektiğiniz ve paylaştığını hikayeyi Öküz Yılı hikayelerinin arasında görecektir.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Yapay Zeka Tabanlı Sanatçı Robot Ai-Da, Londra’da Otoportre Sergisi Açacak 

Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Teknoloji Şirketi: Araç Kiralama Platformu Yolcu360

Epic Games, Apple İçin Açtığı Tekelcilik Davasını Avrupa’ya da Taşıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz