Nokia 5G

Yeni tanıtılan cep telefonu modellerinde fazlasıyla gördüğümüz 5G teknolojisi sadece telefonlarda kullanılmıyor. Nokia, 5G teknolojisinin nimetlerinden faydalanarak bir tren yolu inşa edecek. 

Ülkeler yavaş yavaş 5G teknolojisine geçiş yaparken, 5G teknolojisini gördüğümüz alanların sayısı da artmaya başladı. 5G teknolojisi sadece telefonlarda kullanılmıyor. 5G teknolojisini sağlık sektörü ve madencilik gibi alanlarda gördükten sonra şimdi de 5G teknolojisini tren yolunda göreceğiz.  

Nokia markasını giriştiği bu yeni projede ortağı Alman bir firma olan Deutsche Bahn. Otomatik demir yolu sistemi kurmak isteyen bu iki şirket çalışmalara çoktan başladı. Hamburg Dijital Hafif Raylı Sistem ismi verilen bu yeni proje için yapılan basın toplantısında Nokia uzun zamandır 5G teknolojisini bir demir yolu ile birleştirmek istediğini söyledi. İlk 5G uygulamalarında biri olduğunu söyleyen Nokia kurulan demir yolunun tamamen otomatik olacağını söyledi. 

Tamamen otomatik olacak yeni Hamburg Dijital Hafif Raylı Sistem projesinin 2021 yılında tamamlanması bekleniyor. İnşa edilecek olan bu yeni raylı sitem, bütün kontrol bilgilerini 5G üzerinden iletecek ve trenler insansız bir şekilde yönlendirilebilecek.  

Nokia 5.2 görüntülendi

AnTuTu testinin yeni lideri Vivo İQOO 3 5G