ABD’li araştırmacılar, yapay zeka destekli seks robotların ahlaki ve psikolojik açıdan tehdit oluşturduğunu belirtti.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın neredeyse her alanına etkisinin olduğu yapay zekaların, seks robotlarında kullanılmasının bireyleri ve toplumu büyük ölçüde etkilediği aktarıldı. Bilim insanları bu alandaki teknolojinin belirli düzenlemelerle ilerlemediğini bunun sebebinin ise düzenleyici kurumların bu konuya girmekten çekinmesinin olduğunu söyledi.

ABD’de bulunan Duke Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Dr. Christine Hendren, seks robotlarının çeşitli programlarının olduğunu ve bazı robotlarda karşı koyma programının kullanıcılar tarafından özellikle seçildiğini aktardı. Robot sahiplerinin tecavüz senaryosu yaratabildiklerini belirten Hendren ayrıca; ‘’Bazı robotlar da çocuk görünümünde tasarlanıyor. Bunlardan birinin geliştiricisi olan ve pedofil olduğunu açıklamış Japon bir adam, bunun gerçek bir çocuğa zarar vermesinin önüne geçen önleyici bir araç olduğunu savunuyor.’’ şeklinde bir açıklamada bulundu.

Seks robotları kullanıcı deneyimini hatırlayabiliyor

BBC Türkçe’nin haberine göre ise, internette çeşitli seks robotu şirketlerinin reklamları yer alıyor. Onlardan biri de ABD merkezli Realrobitix. Harmony adını verdikleri robotu 8 bin ile 10 bin dolar arasında değişen fiyatlara satıyorlar.

İnsan boyutundaki bu robotlar gözlerini kırpabiliyor, boynunu hareket ettirebiliyor ve konuşurken de dudaklarını oynatabiliyor. İskoç aksanıyla konuşan robot, “Doğru hamleleri yaparsan hazza ulaşacaksın” gibi ifadelerle konuşuyor.

Şirketin kurucusu ve yöneticisi Matt McMullen, Harmony’nin yapay zeka sayesinde sahibiyle bir ilişki kurduğunu söylüyor: “Sizinle ilgili şeyleri, örneğin neyi sevip sevmediğinizi ve deneyimlerinizi hatırlayabiliyor.”

İngiltere’nin Leicester kentindeki De Montfort Üniversitesi’nde Etik, Robot Kültürü ve Yapay Zeka profesörü olan Kathleen Richardson, bu türden bir pazarlamanın yasaklanması gerektiğini düşünüyor:

* Bu şirketler ‘İlişkilerin, partnerlerin yok mu? Üzülme, biz sana bir robot kız arkadaş yaratabiliriz’ diyorlar.

* Fakat bir kız arkadaş ile ilişki samimiyet, bağlanma ve karşılıklılık ile gelişir. Makinalar bunların yerini dolduramaz.

Bu fikri normalleştirmeye gerek yok

Prof. Richardson’ın danışmanlık yaptığı ve bu tip ürünleri takip etmek için kurulan Seks Robotlarına Karşı Kampanya, seks robotlarının insani ilişkilerin yerini tutabileceğini ima eden reklamların yasaklanması için uzmanlarla birlikte yasa tasarısı hazırlıyor.

BBC’ye konuşan Richardson, “Kadınların seks objeleri olduğu düşüncesini normalleştiren türden bir geleceğe mi ilerliyoruz” diye soruyor ve ekliyor: “Birinin ilişkisiyle veya ilişki kurmakla ilgili bir sorunu varsa o sorunu iyileştirmeye çalışırsınız, hayatına bir robot alıp insanla kurduğu kadar iyi bir ilişki kurabileceği fikrini normalleştirmeye gerek olmamalı.

Robot köpek Spot, petrol rafinesinde göreve başlıyor!