Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Yerli bir girişim olan Saha Robotik ve Teslimat Teknolojileri tarafından  Speedy Market isimli otonom servis robotu geliştirildi. Genellikle, hastane ve büyük binalarda kullanması planlanan otonom servis robotu kullanıcıların kapısına kadar istedikleri ürünleri getiriyor. 

Otonom teknolojileri bugün neredeyse her yerde görüyoruz. Arabalardan drone’lara, meyve bahçelerinden pizza araçlarına kadar artık kafamızı çevirdiğimiz her yerde olan otonom araçlara yerli bir girişim de eklendi. Saha Robotik ve Teslimat Teknolojileri isimli Türkiye merkezli yerli bir girişim ‘Speedy Market’ isimli otonom online alışveriş hizmetini tanıttı. Bir binaya özel olarak kurulan, binanın kat planlarına ve asansör sistemine entegre olan Speedy’nin amacı ise, kullanıcıların istediği ürünleri hızlı bir şekilde götürmek. 

Getir, Yemeksepeti ve daha pek çok online alışveriş hizmetine otonom olarak katılan Speedy, hastane büyük apartmanlar gibi yerlerde yoğunluğu azaltmayı ve pandemi döneminde müşterilerine daha güvenli bir hizmet vermeyi amaçlıyor.  

Speedy Market’ten sipariş verildiğinde, robotlar daha önceden entegre olduğu binada asansörü de kullanabiliyor. Normal otonom sistemlerde pek de kullanılmayan bu özelliğin yanı sıra herhangi bir yere çarpmadan giden bu otonom robot bünyesinde bulunduğu navigasyon arama özelliği ile de insanlara da çarpmıyor. 

Speedy Market ‘i kullanmak oldukça kolay

Kullanıcılar Google Play ve Apple Store üzerinden Speedy Market uygulamasını akıllı telefon ve tabletlerinize indirerek kolayca sipariş verebiliyor. Verilen siparişin ardından ürünleri teslim almak için otomat sistemine giden Speedy, tüm ürünleri el değmeden teslim alıyor. Binanın kat planlarına ve asansör sistemine entegre olan Speedy en kısa zamanda siparişinizi kapınıza ulaştırmayı amaçlıyor. Siparişi getirdiğinde zili çalan Speedy telefonunuza da bir bildirim gönderiyor. Akıllı cihazlara bildirim gönderen Speedy kullanıcılar bildirime dokunduğunda ise kapağının açılmasına izin veriyor. 

Saha Robotik ve Teslimat Teknolojileri’nin kurucu ortaklarından olan Murat Ayrancı Speedy Market hakkında bazı açıklamalar yaptı. Ayrancı: “Saha robotik olarak geliştirdiğimiz servis ve teslimat robotlarını farklı sektörlerce kolay kullanıcı arayüzü ile kullanılabilmesini istiyoruz. Ayrıca Speedy.market konseptimizde ise büyük gıda perakende şirketlerine teknolojisi sağlayıcısı olarak hizmet vermek hedeflerimiz arasında. Speedy.market konsepti 5 dakika içinde teslimat yapabilen ve dünyada rakibi olmayan orijinal ve inovatif bir konsept.” dedi.

Tanıtım filmi:

İlginizi Çekebilir:

Tevel Aerobotics, Uçabilen ve Meyve Toplayan Yapay Zeka Destekli Bir Otonom Robot Geliştirdi  

Dominos, Houston’da Otonom Araçla Pizza Teslimatı Yapmaya Başladı! 

Beynine Çip Takılan Maymun Oyun Oynadı, Spot’a Çinli Rakip AlphaDog | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz