Salı, Ekim 26, 2021
Ana SayfaAkıllı TelefonDünya Genelindeki Akıllı Telefon Gönderimleri, 2021 Yılının İlk Çeyreğinde Geçen Yılın Aynı...

Dünya Genelindeki Akıllı Telefon Gönderimleri, 2021 Yılının İlk Çeyreğinde Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre Yüzde 25 Artış Gösterdi 

Dünya genelindeki akıllı telefon gönderimleri, 2021 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 oranında artış gösterdi. Söz konusu çeyrek içerisinde, toplamda 346 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı yapıldığı kaydedildi. Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung, 75.3 milyon adet sevkiyatla listenin ilk sırasına oturdu.  

ABD merkezli araştırma şirketi ‘IDC (International Data Corporation)’nin verilerine göre; dünya genelindeki akıllı telefon gönderimleri, 2021 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 oranında artış gösterdi. Söz konusu çeyrekte, tüm satıcılar tarafından toplamda 346 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı yapıldığı kaydedildi. Araştırma direktörü Nabila Popal, pandemi süreci başında yaşanan düşüş sonrasındaki iyileşme sürecinin beklediklerinden daha hızlı ilerlediğine işaret etti. Gönderimlerdeki hızlı artışın, Asya ve Pasifik bölgesindeki ve Çin pazarındaki güçlü büyümenin bir sonucu olduğu belirtildi. Çin, bu süreçte pazarda yüzde 30’luk bir büyüme yaşadı. Çin ve Japonya’yı dışarıda tutan Asya ve Pasifik bölgesindeki büyüme oranının ise yüzde 28 seviyesinde olduğu görüldü. Söz konusu iki pazar, ilk çeyrekte 173 milyon adet sevkiyatla toplam gönderimin neredeyse yarısını oluşturdu.  

Akıllı Telefon Gönderimleri 2021

Diğer yandan; Huawei, ABD hükumeti ile arasında tırmanan kriz sonrası yaşadığı tedarik sorunları nedeniyle en çok sevkiyat yapan ilk 5 üretici arasındaki konumunu bu çeyrekte kaybetti. Bu durum; Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi Çinli üreticilerin grafikte yukarı tırmanmasının da önünü açtı. Söz konusu 3 şirket; birinci çeyrekte akıllı telefon sevkiyatında sırasıyla yüzde 14.1, yüzde 10.8 ve yüzde 10.1’lik bir pazar payı elde ederek listenin üçüncü, dördüncü ve beşinci sırasına yerleşti. Samsung ise toplamda 75.3 milyon adet sevkiyat ve yüzde 21.8’lik bir pazar payıyla listenin ilk sırasına yerleşti. Sıralamada Samsung’u55.2 milyon adet sevkiyat ve yüzde 16’lık bir pazar payıyla Apple takip etti.  

Samsung, listedeki konumunu ‘Galaxy S21’ ailesi ile yaşadığı satış başarısı üzerinden elde etti 

Samsung Galaxy S21 Satış

Samsung, listedeki konumunu büyük oranda ‘Galaxy S21’ ailesi ile yaşadığı satış başarısı üzerinden elde etti. ‘iPhone 12’ serisinin de Apple için benzer bir etkisi oldu. Öte yandan; IDC’deki araştırma ekibi, birçok akıllı telefon üreticisinin ilerleyen dönemde LG’den açılan pazar payını elde etmek için mücadele edeceğine işaret etti. Şirket, kısa bir süre önce akıllı telefon pazarından çekildiğini açıklamıştı.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Eski Galaxy Akıllı Telefonlar Bebek Telsizine Dönüşüyor

Ocak Ayının En Çok Satan 10 Akıllı Telefon Modeli Açıklandı! 

LG, Akıllı Telefon Bölümünü Kapatacağını Doğruladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR