Google, Android ekosisteminde bulunan akıllı telefonların deprem algılama sistemini genişlettiğini duyurdu. Halihazırda sadece Kaliforniya’da kullanılan sistemin Yunanistan ve Yeni Zelanda için de aktif olduğu açıklandı. 

ABD merkezli teknoloji üreticisi Google, geçen yıl Android tabanlı akıllı telefonların deprem takibi için kullanılabileceği haberini vermişti. 2020’nin Ağustos ayında ilk olarak Kaliforniya’da başlayan söz konusu sistem şimdi ise genişliyor. Google yaptığı bir açıklamayla, Android akıllı telefonların deprem algılama sistemi için bölgelerde genişlemeye giderek artık Yunanistan ve Yeni Zelanda için de kullanılabilir olduğunu açıkladı

Google Android telefonların deprem algılama sistemi ile kullanıcıları uyarıyor

Google’ın Android 5.0 ve üzeri sürüme sahip olan akıllı telefonların deprem algılama ve takibi yaptığı yeni sistem ile telefonlar birer mini bir deprem-ölçer (sismograf) işlevi görüyor. Detaylara göre, Android telefonlar algıladıkları sismik verileri kendi veri tabanında toplayacak. Cihazlar olası bir depremde hasarı minimuma indirmek amacıyla bölgedeki kullanıcılara uyarı mesajı verecek. 

Kullanıcılar, “deprem” veya “yakınımdaki deprem” ifadelerini arattığında telefonlardan gelen sismik veriler bir araya toplanacak ve bu veriler, belli bir alandaki pek çok kişinin olağan dışı hareketler yaşadığını gösteren özel bir Google sunucusuna gönderilecek. Bu sayede; herhangi bir telefon, bir veriyi yanlış bir şekilde algılarsa Google onun deprem olup olmadığını ayırt edebilecek. Çoğu akıllı telefon sensörü, merkez üssünün yaklaşık 1 kilometre içindeki ve 3.1 şiddeti üzerindeki depremleri algılayabilecek.

Deprem algılama ağının en büyüğü

Google’ın yeni sisteminin gelecek için oldukça umut verici olduğu ifade ediliyor. Halihazırda neredeyse her akıllı telefonda bulunan ivmeölçer sayesinde, cihazlar mini bir deprem-ölçer gibi davranabiliyor. Bunun yanı sıra ikincil deprem dalgalarını da tespit eden akıllı telefonlar bu sayede gelecekte deprem algılama sisteminin içinde olacak gibi duruyor. Bu durumun farkında olan ve dünya üzerinde milyonlarca Android akıllı telefonunun bulunduğu Google da, telefonları sisteme entegre ederek aslında dünyanın en büyük deprem algılama ağını oluşturacak. 

İlginizi Çekebilir:

En İyi Anlık Deprem Takip Uygulamaları

Google, Tüm Android Telefonlara Kalp Atış ve Nefes Alış Hızı Ölçme Özelliği Ekliyor

Google, Twitter’da #AndroidHelp Hashtag’iyle teknik destek verecek

Tesla Model S Kazası, Kripto Para Yönetmeliği, Apple Spring Loaded | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz