Okuma Süresi
2 dakika

Bilim insanları, dünyanın dört bir yanındaki teleskoplardan aldıkları veriler ile 7,5 milyar ışık yılı uzakta olan NRAO 530 isimli kuasarın görüntüleri yakalandı.

Svetlana Jorstad’ın liderliğinde bir grup uzay bilimci, dikkat çekici bir gözleme imza attılar. Dünyanın dört bir yanından teleskopların oluşturduğu bir ağ olarak bilinen Event Horizon Telescope (EHT) projesinden yararlanarak, Dünya’dan yaklaşık 7,5 milyar ışık yılı uzaktaki NRAO 530 isimli bir kuasarın görüntülemeyi başardı.

Kuasarlar, en basit şekilde galaksilerin çekirdekleridir. Zaman zaman milyarlarca Güneş kütlesine denk olan ağırlıklara ulaşan kuasarlar, karadelikler tarafından da desteklenmektedirler. Çevrelerine ışık saçmasalar da üzerlerine doğru çektikleri malzemelerin ısınmasından dolayı oldukça parlak görünürler. Bu nedenle “evrendeki en parlak nesneler” de bu kuasarlardan bazılarıdır. İşte yeni gelişmeyle o nesnelerden bir tanesi, kayıt altına alınmış durumda.

NRAO 530’un Teleskoplardan Görünüşü

Tahmin edebileceğiniz üzere 7,5 milyar ışık yılı uzakta bulunan bir nesneyi görüntülemek hiç de kolay değil. Bilim insanları, EHT projesi kapsamında teleskoplardan veri alabilmek için tüm sınırları zorladılar. Sonucunda ise nihai amaçlarına ulaştılar. Uzmanlar görüntü elde etmenin yanında NRAO 530’un manyetik alanlarının haritasını da çıkartmayı başardılar.

Kuasar Nedir?

Kara delikler, ışığın bile kaçamayacağı kadar yoğun kütleli cisimlerdir. Maddeler, kara delikliğin olay ufkuna yaklaştıkça ısınır ve ışık yaymaya başlarlar. Aynı zamanda hızları da Dünya’daki herhangi bir nesnenin ulaşamayacağı seviyede artar. Kara deliklerin etrafında bulunan bu ultra parlak yapılara kuasar adı verilir. Bir yıldızdan çok ama çok daha parlak olan bu yapılar, bir noktada kara deliklerin tespit edilmesini de mümkün kılar.

Bir kuasar çok uzakta bulunan radyo kaynağı olup içinde bir sürü takım yıldızı barındırır. Kuasarlar çok parlak ve enerjiktir. İlk kez kırmızıya kayma miktarları ile saptanmıştır. Bu elektromanyetik dalgaların boyları radyo dalgaları ve görünür ışığın arasındaki spektrumdadır. Bu dalgalar, galaksiler gibi geniş alanlı ışık kaynaklarından bizlere yıldız gibi görünen nokta kaynaklarından gelmektedir.

1980’in başlarına kadar bu objelerin doğası hakkında tartışmalı görüşler olsa da, şu an uzlaşılmış bilimsel kanı şu yöndedir: Kuasar çok büyük bir galaksinin merkezindeki sıkıştırılmış alandır. Ayrıca bu alanın merkezi birçok büyük kütleli karadelik çevrelemektedir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz