Okuma Süresi
1 dakika

TikTok’un tartışmaya neden olacak yeni özellikler üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. İddialara göre platform hem para kazanmak hem kazandırmak üzerine yoğunlaşıyor.

Dünya’nın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, birçok yeni özellik üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Elde edilen bilgilere göre bu özellikler içerik üreticilerine yeni para kazandırma yolları sunacak. Platformun yeni özelliklerle en çok da ABD’deki tüketicilere odaklanacağı ve ülkenin kitlesini genişletmeyi hedeflediği belirtiliyor.

The Information tarafından gündeme getirilen yeni özelliklerden ilki, özel içerikler olarak karşımıza çıkıyor. İddialara göre TikTok, sadece ücretini ödediğinizde izleyebileceğiniz videolar sunmayı planlıyor. Tabii ki bu videolar için ödenen ücretler, TikTok’un komisyonu dışında içerik üreticilere gidecek.

Resmen Duyurulmayan Özellik, Olur da Gerçekten Yayınlanırsa Nasıl Çalışacak?

Şimdilik net bir şey olmasa da TikTok’un ücretli içerik özelliğini OnlyFans’e benzetebiliriz. Hayranı olduğunuz bir TikTok fenomeni, bu özellik kapsamında herkese açık olmayan içerikler oluşturabilecek. O içerikler, sadece ödeme yapan kullanıcılar tarafından izlenebilecek.

TikTok’un söz konusu yeni özelliğinin nasıl çalışacağı kesinleşmedi. Ancak ihtimallerden bir tanesi de YouTube’un Katıl özelliği olarak karşımıza çıkıyor. TikTok, yeni özellik kapsamında bir abonelik programı oluşturursa, kullanıcıların içerik üreticiler için düzenli olarak ödeme yapmasının önü de açılabilir. Yine de dediğimiz gibi bu noktada net bir şey yok.

İçerik Üreticilerine Para Mı Akıtılacak?

TikTok, bundan yaklaşık birkaç yıl önce bazı ülkelerdeki içerik üreticilerin daha fazla para kazanmasını sağlayan 1 milyar dolarlık özel bir fon oluşturmuştu. Elde edilen bilgilere göre bu fonun kapsamı genişletilecek. Bu sayede başta ABD olmak üzere bazı ülkelerdeki içerik üreticileri de kapsam altına alınacaklar. Böylece çok daha fazla içerik üreticisi, nispeten az izlenen videolarından çok daha fazla para kazanma olanağı sağlamış olacak.

TikTok, The Information aracılığıyla gündeme gelen yeni özelliklerle ilgili net bir açıklama yapmadı. TikTok sözcüsü Zachary Kizer, TikTok’un yeni yollara her zaman açık olduğunu belirtti. Yapılan açıklama, söz konusu özelliklerin gerçekten de uygulamaya konulabileceğinin açık bir göstergesi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz