Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram, kullanıcılara sunulduğundan bu yana neden iPad’ler için optimize edilmiş bir uygulama çıkarmadığını açıkladı. 

En çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan Instagram kullanıcı karşısına çıktığı günden bu yana iPad tarafında hiçbir geliştirme yapmıyor. Şirket söz konusu olay hakkında kendince haklı sebepleri ise gerekçe gösteriyor. 

Kullanıcılara ilk olarak ‘mobil’ olarak sunulan telefon uygulaması, devamında tarayıcı desteğiyle masaüstünde kullanılabilir hale gelmişti. 2010 yılında hayatımıza giren uygulama dünyanın her yerinden kullanıcıya sahip. Sürekli olarak geliştirmeler ve kullanıcı deneyimi göz önüne alarak yenilikler eklenen Instagram’ın hayatımızda bulunduğu 10 yıl içerisinde değişiklik yapmadığı tek bir konu var diyebiliriz: Instagram’ın iPad’e uygun bir aplikasyonunun olmaması. Kullanıcılar elbette ki iPad’de Instagram’ı kullanabiliyor, ancak söz konusu kullanım iPhone versiyonunun iPad ekranına sığacak bir şekilde büyütülen versiyonu. Uygulamanın tablete özel bir entegrasyonu olmadığı için Instagram’ı tablette yatay olarak kullanmak da mümkün değil. 

Instagram rakiplerinin artmasıyla da birlikte özellikle kullanıcı deneyimine ve onlardan alınan geri bildirime oldukça önem gösteriyor. ‘’iPad’e özel bir uygulama neden yok?’’ sorusunu soran kullanıcılar için ise şirketin neden yapamadıklarına ait bir yanıtı bulunuyor.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, uygulamanın iPad sorunu için şirketin, iPad’e optimize edilmiş bir versiyonunu geliştirmek için yeterli kaynakları olmadığını belirtti. iPhone ve iPad’e birden geliştirici ekip ayrılamadığını söyleyen CEO, bu sebepten ötürü iPad uygulamasına sıra gelmediğini ve geliştirici ekibin halihazırda çok fazla işle uğraştığını aktardı. 

Instagram CEO’sunun yapmış olduğu açıklama belli bir kesim tarafından pek inandırıcı bulunmadı. Çünkü platformun 2019 yılı için 20 milyar dolar reklam geliri olduğu açıklanmıştı. YouTube’da olduğu gibi videolara gelen reklam gelirlerinin de içerik üreticileriyle paylaşılmadığı göz önüne alındığında platform için sponsorlu gönderilerin, IGTV’lere verilen reklamların ve Instagram’la yapılan sponsorlu anlaşmalardan elde edilen gelirlerin tamamı doğrudan Instagram’ın kasasına gittiği gerçeği akıllarda soru işareti yaratıyor.

‘’Yeterli kaynakların’’ olmadığı açıklamasıyla birlikte Instagram’ın iPad’e uygun optimize versiyonunu en azından belli bir süre daha göremeyeceğiz.

İnstagram Hesap Silme, Dondurma, Kapatma İşlemleri

Instagram’a kullanıcıları sevindirecek yeni bir özellik geliyor!