Koronavirüs pandemisi sebebiyle hayatımızın içine entegre olan maskeler hakkında gündemde sık sık çeşitli haberler yer alıyor. Maske karşıtları dışında pek çok vatandaş günlük hayatta kullandıkları maskelerin ne derece koruyucu olduğunu sorgular durumda. Tubitak ’ın geliştirmiş olduğu ÜTS (Ürün Takip Sistemi) uygulaması ile vatandaşlar kullandıkları maske hakkında bilgiler edinebiliyor.

Tüm dünyanın etkisi altında kaldığı Kovid-19 pandemisi sebebiyle hayatımıza iki kavram entegre oldu. Bunlardan biri sosyal mesafe diğeri ise maske. Yetkili sağlık kuruluşları bu iki kavramın koronavirüsten korunmak için en önemli tedbirler olduğunu sık sık dile getiriyor. Bu bağlamda belirtilen sosyal mesafeye uymak ve özellikle kalabalık ortamlarda maske kullanmak; virüsten korunmak ve virüsü yaymamak adına büyük önem taşıyor. Kullanılan maskelerin 3 katlı ve tıbbi maskeler olması gerektiği de bilim insanları tarafından aktarılanlar arasında yer alıyor. 

“Maske kullanımı karbondioksit zehirlenmesine sebep oluyor” şeklinde haberlere konu olan bir diğer iddia ise pek çok kişiyi telaşlandırmış durumda. Bu bağlamda vatandaşlar kullandıkları maskenin ne derece koruma sağladığını ve sağlık sorunlarına sebep olup olmadığını sorguluyor. Eczanelerden marketlere, kırtasiyeden e-ticaret sitelerine kadar pek çok yerden temin edilebilen maskelerin güvenilirliğini merak eden kullanıcılar Tubitak’ın ÜTS isimli uygulamasından, maskelerinin kayıt altında olup olmadığını kolayca öğrenebiliyorlar. 

Tubitak ‘ın ÜTS uygulaması ile maskelerin kayıtlı olup olmadığı anında öğrenilebiliyor

Tubitak ’ın 2018 yılında vatandaşlar için kullanıma sunduğu ÜTS (Ürün Takip Sistemi) sayesinde kozmetik ürün ve tıbbi cihazlar ile ilgili bilgiler kolay bir şekilde elde edilebiliyor. Kullanıcılar, hem iOS hem de Android cihazlarına ücretsiz olarak indirebildiği uygulama ile makyaj malzemeleri, ıslak mendil, dezenfektan, maske ve daha pek çok ürünün sistemde yer alıp almadığını ürünün kutusunda bulunan barkod numarasını okutarak ya da manuel olarak elle girip kontrol edebiliyor. Uygulamada, barkod numarasını okuttuğunuz ürün hakkında pek çok bilgi yer alıyor. Bu bilgiler içinde, ürünün ne zaman üretilmeye başlandığı, kim tarafından üretildiği ve ithal olup olmadığı gibi pek çok bilgi yer alıyor. 

Ülkemizde üretilen veya ithal edilen tüm tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerin üretim bandından, satılıp kullanıldığı yere ve hastaya kadar takip edilebilmesi için altyapı sistemi olan ÜTS ile kullandığı maskelerin sisteme kayıtlı olup olmadığını öğrenebilme imkanı bulunan vatandaşlar uygulama ile maskeleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabiliyor. Bu bağlamda pek çok kişinin aklına takılan “güvenilir maske” sorununa bir yanıt verebilen uygulama ile en azından devlet tarafından kaydı bulunan maskeleri almak daha güvenli bir çözüm olabilir. Bunun yanı sıra, vatandaşlar ÜTS üzerinden ürünlerle alakalı şikayet formu oluşturabiliyor. Örneğin kullandığınız maske eğer sistemde kayıtlı değilse, “şikayet et” butonuna tıklayıp ürünle alakalı sorulan sorulara yanıt verip inceleme başlatma imkanı da bulunuyor.

Tüm tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerinin kayıtlı olup olmadığını kontrol edebildiğimiz ÜTS uygulaması hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Basit bir arayüzü bulunan ve kullanım kolaylığı sağlayan ÜTS uygulamasını ise App Store veya Google Play Store üzerinden ücretsiz olarak cihazlarınıza indirebilir ve kullandığınız maskelerin güvenilir olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi’nin Yeni Yüz Maskesi 4 Kat Filtreleme Özelliği Sunuyor

Maskenin Karbondioksit Zehirlenmesi Yarattığı İddialarına Bilim İnsanları Yanıt Verdi

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz