Boom Supersonic’in geliştirdiği Overture uçağı seyahatte yepyeni bir dönem başlatıyor. Bu sayede seyahat süreleri çok daha kısa olacak. İşte detaylar!

Gün geçtikçe seyahat etmek kolaylaşıyor. Uçaklar sayesinde dünyanın bir ucundan diğer ucuna gitmek bile 1 güne kadar kısalabiliyor. Şimdilerde ise Boom Supersonic tarafından geliştirilen dünyanın en hızlı uçağı Overture sayesinde mesafeler daha da kısalıyor.

Boom Supersonic’in Sesten Hızlı Uçağı Overture Tanıtıldı!

ABD’nin Colorado eyaletinde kurulan Boom Supersonic şirketi Overture adı verilen yeni ses üstü yani ses hızından hızlı uçabilen uçağı tanıttı. İlk ses üstü uçak Concorde’un “oğlu” olarak nitelendirilen Overture, seyahat sürelerini daha da kısaltmayı başaracak.

American Airlines, 2029’da hizmete girecek 20 yeni Overture yolcu uçağı anlaşması imzaladı. Seyahatler için yeni bir dönem başlatacak olan Overture, birçok avantajıyla yolculuğa başlayacak.

İstanbul New York Arası 4 Saate Kadar Kısalacak!

Her ne kadar uçaklar otobüslerden daha konforlu olsa da, yine de birçok kişi uzun süre uçakta olmaktan sıkılıyor. ABD’li uçak üreticisi Boom Supersonic ise Overture jetiyle bu sorunu çözmeye hazırlanıyor. 2003 yılında Concorde’un emekliye ayrılmasından sonra yaklaşık 20 yıldır hiç gerçekleştirilemeyen süpersonik seyahat devri, çevre dostu Overture ile yeniden başlıyor.

İki katı hızda yolcu taşımaya hazırlanan Overture, su üzerinde uçarken 1.7 Mach hıza ulaşıyor. Bu da saatte 2 bin kilometre anlamına geliyor. Test sonuçları başarılı olduğu takdirde Overture’un yolcu uçağı olarak kullanılmaya başlanacağı düşünülüyor. Şayet Overture seyahatleri başlarsa, İstanbul-New York arasındaki 8000 km mesafenin, 7 saat yerine 3,5- 4 saat gibi kısa bir sürede katedilebileceği söyleniyor.

Overture İlk Seyahatini Ne Zaman Gerçekleştirecek?

Overture’un ilk uçuşu için ise hedef 2026 olarak belirleniyor. İlk insanlı test uçuş tarihi ise 2029’u gösteriyor. Ayrıca uçağın 65 ile 80 birinci sınıf yolcu taşıma kapasitesine sahip olacağı da ifade ediliyor. Bunlarla birlikte Overture, yüzde 100 çevreci ve sürdürülebilir kaynaklardan üretilen uçak yakıtı ile çalışıyor.

Overture’un güncellenen tasarımı sıcaklığı ve ağırlığı dengede tutacak şekilde hesaplanıyor. Boom Supersonic, uçağın küçük motorlar için itme gereksinimini de azaltacağını ve böylece uçağın daha sessiz çalışacağını belirtiyor. Dünyada 600’den fazla rotada uçmak için tasarlanan uçağın gövde boyutu, önden arkaya gittikçe inceliyor. Bu da sürtünmeyi en aza indirerek yakıt verimliliğini üst düzeye çıkarıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz