Dynabook 11. Nesil Intel İşlemcili Bilgisayar
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
4 dakika

Kısa bir süre önce Türkiye kurumsal PC pazarına giriş yapan Dynabook11. nesil Intel işlemcili iki yeni ‘Premium’ bilgisayar modelini Kasım ayında satışa sunacağını duyurdu. 13.3 inç ekran boyutuna sahip Portege X30L-J’ ve 14 inç ekran boyutuna sahip ‘Portege X40-J’ bilgisayarların; üstün performansı, gelişmiş grafik özelliklerini ve uzun pil ömrünü küçük ama sağlam bir formda bir araya getirdiği ifade edildi. 

Kısa bir süre önce Türkiye kurumsal PC pazarına giriş yapan ve ‘Toshiba’ mirası üzerine kurulan Dynabook11. nesil Intel işlemcili iki yeni ‘Premium’ bilgisayar modelini Kasım ayında satışa sunacağını duyurdu. Cihazların, iş dünyasına yönelik ‘premium’ ürünlerden oluşan ‘Portégé’ ürün ailesine katılacağı dile getirildi. Gücünü yüksek performans sunan 28W işlemcilerden alan ve 13.3 inç ekran boyutuna sahip ‘Portégé X30L-J’ modelinin, hafifliği ve küçük boyutlarıyla dikkat çektiği ifade edildi. En son Intel teknolojileriyle donatılan ve 14 inç ekran boyutuna sahip ‘Portégé X40-J’ modelinin ise yeni mobil çalışma dünyası için özel olarak tasarlandığı belirtildi. 

Aktarılan detaylara göre, 906 gram ağırlığındaki ‘Portégé X30L-J’ ve ‘Portégé X40-J’; üstün performansı, gelişmiş grafik özelliklerini ve uzun pil ömrünü küçük ama sağlam bir form faktöründe bir araya getiriyor. Yeni modeller, güçlerini Intel’in en son 11. nesil 10 nanometre transistör mesafesine sahip ve dört çekirdekli Intel Core işlemcilerinden alıyor. İnce ve şık tasarıma sahip bu iki yeni model, mobil kullanıcılara en iyi performansı sunmayı hedefliyor ve Intel’in yeni 28W i3i5 ve i7 işlemcilerini bulunduruyor 

32 GB kapasiteli ‘DDR4 3200 MHz çift kanallı belleğe sahip olan modeller, kullanıcılara gün boyunca rahat çalışma olanağı sağlamak için 1 TB’a kadar ultra hızlı PCIe SSD depolama seçeneği sunuyor. Ayrıca, geleneksel olarak ayrı ekran kartlarıyla ilişkilendirilen performans ve görsel düzeylerine ulaşmak için her iki modelin de yeni Intel Iris Xe’ grafik işlemci birimiyle geldiği ifade ediliyor.  

Dynabook ‘Portégé X30L-J’ ve ‘Portégé X40-J’, askeri dayanıklılık standartlarına göre tasarlandı

Dynabook Portege X30L-J

Diğer yandan; Dynabook ‘Portégé X30L-J’ ve ‘Portégé X40-J’, yenilenmiş renklerle tamamen yeni bir tasarım kullanılarak üretilen ilk modeller olma niteliği taşıyor. Her iki modelin de dokunmatik FHD ‘InCell’ ekran ve Privacy filtresi dahil olmak üzere farklı ekran seçenekleri bulunuyor. X30L-J’nin ek olarak, 470 NIT parlaklığa ve düşük güç tüketimine sahip parlak ve 13.3 inç Sharp IGZO FHD mat ekran seçeneği bulunuyor180 derecelik açıya sahip sağlam menteşelerle donatılan modeller, kolay paylaşım için masa üzerinde düz bir şekilde açılabiliyor. Cihazlar; arkadan aydınlatmalı çerçevesiz klavyesi, klavyenin cam hissi veren hassas dokunmatik yüzeyi (Precision TouchPad) ve isteğe bağlı parmak izi okuyuculu SecurePad’ teknolojisi ile ergonomik bir kullanıcı deneyimi sunduğu ifade ediliyor. 

Yeni ‘Portégé’ modelleri, ‘MIL STD 810G’ askeri dayanıklılık standardını karşılayacak şekilde tasarlandığı belirtiliyor. ‘X30L-J’nin, sağlamlık ve esneklik arasında mükemmel bir denge için hafif magnezyum alaşımlı bir kasaya sahip olduğu dile getiriliyor. Yeni ‘Airflow’ soğutma sistemi ise her iki cihazın da optimum sıcaklıklarda çalışmasını sağlıyor. Dizüstü bilgisayarları yükselten yeni lastik ayaklar da daha fazla soğutma, stabilite ve konfor sağlıyor. 

‘X30L-J’ 15 saate kadar, ‘X40-J’ ise 14 saate kadar pil ömrü sunmayı vadediyor. Ayrıca hızlı şarj işlevi, yalnızca 30 dakikada yüzde 40 şarj sağlamayı hedefliyor. Her iki dizüstü bilgisayarda da anında açılabilme özelliği bulunuyor. Söz konusu özellik, bilgisayarın açılması ve kullanıma hazır hale gelmesi arasındaki süreyi minimuma indiriyor. Böylece kullanıcılar; akıllarına herhangi bir fikir geldiğinde, bilgisayarlarını hızla açıp fikirlerini uygulamaya geçirebiliyor. 

Dynabook Portégé ‘X30L-J’ ve ‘X40-J’, kablosuz ve kablolu bağlantı seçenekleriyle donatıldı

Dynabook Portege X40-J

Paylaşılan diğer bilgilere göre; Dynabook Portégé ‘X30L-J’ ve ‘X40-J’, hem kablosuz hem de kablolu bağlantı seçenekleriyle herhangi bir çalışma ortamına kolayca uyum sağlıyor. Her iki cihazda da yeni ‘Thunderbolt 4’ destekli iki adet USB-C bağlantı noktası bulunuyor. Kullanıcılar böylece; tek seferde cihazlarını şarj edebiliyor, dosya aktarabiliyor ve bağlanabiliyor. Ayrıca modellerde; tam boyutlu bir ‘HDMI’ bağlantı noktası, iki USB 3.1 Type-A bağlantı noktası, 3.5 milimetrelik bir jak girişi ve taşınabilir depolama ihtiyaçları için microSD kart yuvası da bulunuyor. X30L-J’nin üzerinde, daha fazla bağlantı seçeneği için RJ45 Ethernet girişi de yer alıyor. Her iki model de bünyesinde, kablosuz bağlantı için Intel 802.11ax (WiFi 6) + BT 5.1 modülü bulunduruyor. ‘X30L-J’nin, 2021 yılından itibaren isteğe bağlı LTE seçeneği de sunacağı belirtiliyor.  

Bunun yanında; ‘X30L-J’ ve ‘X40-J’, Dynabook’un siber tehditlere karşı koruma sağlayan ve Microsoft’un katı ‘Güvenli Çekirdek’ cihaz gerekliliklerini karşılayan cihaz portföyüne katıldığı ifade ediliyor. Yeni modeller; Dynabook’un özel BIOS’u ve kullanıma hazır donanım, yazılım ve kimlik korumadan oluşan özel bir güvenlik kombinasyonunu bir araya getiriyor. Her iki cihaz da kurumsal düzeyde şifreleme, yüz tanımaparmak izi ile kimlik doğrulama ve gizlilik için Web kamerası kapağı içeriyor. Cihazdan uzaklaşıldığında çalınmayı önlemek için yeni modellerin üzerindegüvenlik kilidi de bulunduğu belirtiliyorAyrıca, her iki cihaz da FHD Privacy ekranı ile yapılandırılabiliyor. Bu sayedeklavyede tek bir tuşa basarak ekran görünür hale getirilebiliyor.  

Dynabook Portégé ‘X30L-J’ ve ‘X40-J’ Özellikleri

Dynabook Portege X30L-J Özellikleri

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Dynabook Türkiye Kurumsal PC Pazarına Giriş Yaptığını Duyurdu

Toshiba, Dizüstü Bilgisayar Pazarından Çekildi 

Okulların Açılması, Konsol ve PC Oyunu Satışlarında Gerilemeye Sebep Oldu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz