Okulların Açılması PC Oyunu
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Oyunfor’un verilerine göre; Eylül ayı, oyun alışverişleri açısından yılın en düşük geçen dönemi oldu. Okulların açılması sonrası, mobil oyun alışverişi artarken konsol ve PC oyunu satışları geriledi. Tüm alışverişlerde ise Ağustos ayına göre yüzde 17 oranında bir düşüş yaşandı. 

Dijital oyun mağazası ‘Oyunfor’, Türkiye’de yapılan aylık oyun alışverişi verilerini açıkladı. Koronavirüs salgını ile oyunlara ilgide yaşanan büyük artış, insanların işlerine gitmeye başladıkları ve daha çok dışarıya çıktıkları normalleşme döneminde eski temposuna dönmüştü. Eylül ayında ise okulların açılması, konsol ve PC oyunu satışlarında senenin en düşük rakamlarının ortaya çıkmasına sebep oldu. Mobil oyun alışverişinin artış gösterdiği Eylül ayının, yılın en düşük geçen dönemi olduğu ifade edildi. Tüm alışverişlerde ise Ağustos ayına göre, yüzde 17 oranında bir düşüş görüldüğü belirtildi. 

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Oyunfor.com Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, açıklamasında “Okulların açılması ile özellikle konsol ve PC gibi ev oyun sistemlerinde satışlar düştü ancak önceki aylarda oyun alışverişlerinin yarısı seviyesinde olan mobilin toplam alışverişlere oranı, yüzde 67 ile senenin en yüksek oranına ulaştı” ifadelerine yer verdi. Bununla birlikte; Eylül’de en çok satılan oyunlar listesinin zirvesinde, yine PUBG Mobile yer aldı. Mobil oyun Rules of Survival ilk kez listeye girerken, FPS oyunu Point Blank de uzun bir aradan sonra listede kendine yer bulmayı başardı. 

En çok oyun alışverişinin yapıldığı il, İstanbul oldu

En Çok Oyun Alışverişinin Yapıldığı İl

Aktarılan diğer detaylara göre; oyun tutkunları Eylül ayında, yüzde 67’lik bir oranla en çok mobil oyunları tercih ederken yüzde 19 oranında konsol oyunları için, yüzde 14 oranında ise PC oyunları için harcama yaptı. En çok oyun alışverişinin yapıldığı il, İstanbul oldu. Listede İstanbul’u; sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya takip etti. Oyun satışlarının cinsiyete göre dağılımında ise erkeklerin yüzde 71, kadınların ise yüzde 29 oranında oyun alışverişi yapmış olduğu görüldü.  

Eylül Ayında En Çok Oynanan Oyunlar – 2020 

En Çok Oynanan Oyunlar Eylül 2020

İşte 2020 yılının Eylül ayında en çok oynanan oyunlar: 

  • 1- PUBG Mobile 
  • 2- Rules of Survival 
  • 3- Call of Duty Mobile 
  • 4- Microsoft Flight Simulator 
  • 5- Valorant 
  • 6- Lords Mobile 
  • 7- Metin2 
  • 8- World of Warcraft 
  • 9- League of Legends 
  • 10- Point Blank

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlewmek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Sınırlı Sayıda Üretilen Sennheiser ‘HD 458 BT’ Kablosuz Kafa Bantlı Kulaklık Modeli, Kasım Ayı Boyunca Satışta Olacak!

‘Assassin’s Creed Valhalla’ Oyunu İçin Yeni Bir Fragman Yayınlandı! 

Sony, PlayStation Plus Collection’da Bulunacak Oyunları Açıkladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz