NFT Satışları 2021

NFT satışları, 2021 yılının ilk yarısında toplamda 2.5 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Söz konusu rakamın, geçen yılın aynı dönemine göre 182 katlık bir artışa tekabül ettiği kaydedildi. 

NFT satışları, 2021 yılının ilk yarısında toplamda 2.5 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Söz konusu rakamın, geçen yılın aynı dönemine göre 182 katlık bir artışa tekabül ettiği belirtildi. Aktarılan detaylara göre; 2020 yılının ilk yarısında NFT satışlarından, 13.7 milyon dolar gelir elde edilmişti. Analistler, özellikle 2020 yılı sonlarında popülaritesini önemli oranda artıran NFT’lerin piyasa hacmini artırmaya devam edeceğini ve NFT gelirlerinde artış gözlemleneceğini dile getirdi.  

Diğer yandan; 2021 yılı içerisinde özellikle dünyaca ünlü isimlerin yaptığı NFT satışları sonrası, ‘NFT (Non-Fungible Token)’ konsepti popülaritesini ciddi oranda artırmıştı. Twitter CEO’su Jack Dorsey, Twitter’daki ilk tweet’i 2.9 milyon dolara NFT olarak satmıştı. Benzer şekilde, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk da NFT’ler ile ilgili bestelediği bir şarkıyı NFT olarak satışa çıkaracağını açıklamıştı. Bununla birlikte NFT’ler, dijital sanat konseptinin de önünü açmıştı. ‘Everydays: The First 5000 Days’ isimli dijital sanat eseri, 69 milyon dolara kendine alıcı bularak şu ana kadar satılan en pahalı NFT eser olmuştu.  

NFT nedir?

NFT nedir

Peki NFT nedir? NFT (Non-Fungible Token), blok zinciri (blockchain) teknolojisinin getirdiği en önemli yeniliklerden biri olma niteliği taşıyor. ‘Dijital sanat’ konseptinin önünü açan ‘NFT’, benzersiz dijital öğeleri satın almaya ve satmaya ve blok zincirini kullanarak bunlara kimin sahip olduğunu takip etmeye olanak tanıyor. “Değiştirilemez jeton” anlamına gelen NFT’ler, kopyalanamıyor ve başka bir fiziksel veya dijital varlıkla değiştirilemiyor. NFT’lerin; teknik olarak çizimler, animasyonlu GIF’ler, şarkılar veya video oyunlarındaki öğeler dahil olmak üzere dijital her şeyi içerebileceği ifade ediliyor. Dünyaca ünlü isimlerin, kendi ürettikleri içerikleri NFT olarak satışa çıkarması da söz konusu konseptin popülaritesini hızla artırıyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

‘World Wide Web (www)’in Kaynak Kodları, Açık Artırmada NFT Olarak Satılacak 

Edward Snowden’ın NFT Sanat Eseri, 5.5 Milyon Dolara Satıldı 

Robot Sophia, Kendi Yarattığı Dijital Sanat Eserini NFT Olarak Yaklaşık 700 Bin Dolara Sattı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz