Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaHaberToshiba, Dizüstü Bilgisayar Pazarından Çekildi 

Toshiba, Dizüstü Bilgisayar Pazarından Çekildi 

Japonya merkezli teknoloji devi Toshiba, elinde kalan son hisseleri Sharp’a satarak bir dönem lideri olduğu dizüstü bilgisayar pazarından çekildi. Aktarılan detaylara göre; Toshiba adı altında satışa çıkarılan dizüstü bilgisayarlar piyasada bir süre daha yer alacak olsa da marka, bundan sonra yeni bir dizüstü bilgisayar modeli üretmeyecek.  

Japonya merkezli teknoloji devi Toshiba, dizüstü bilgisayar alanında elinde kalan son hisseleri Sharp’a satarak bir dönem lideri olduğu dizüstü bilgisayar pazarından çekildi. Şirket, 2018 yılında halihazırda dizüstü bilgisayar bölümündeki hisselerinin büyük bir kısmını Sharp’a satmıştı. 2010 yılından sonra Lenovo, HP, Apple ve Dell gibi markaların dizüstü bilgisayar pazarında hakimiyet kurmasının ardından Toshiba, pazarda ciddi kan kaybetmişti. Bu durum; Toshiba’yı, 2018 yılında bu piyasadaki hisselerinin büyük bir kısmını, yine Japonya merkezli bir teknoloji şirketi olan Sharp’a 36 milyon dolara satma noktasına getirmişti.  

Sharp ise 2018’deki satıştan sonra, adını Toshiba’nın Japonya’da kullandığı bir ürün adı olan ‘Dynabook’ olarak değiştirmişti. Bu isim altında yeni modeller piyasaya süren şirket, kısa bir süre önce Toshiba’nın elinde kalan yüzde 19.9’luk hisseyi de satın alma opsiyonuyla bünyesine kattı. Toshiba ise 4 Ağustos günü, söz konusu hisseleri tamamen Sharp’a devretti. Böylece şirket, dizüstü bilgisayar pazarından resmi olarak çekilmiş oldu. Aktarılan detaylara göre; şirket adı altında satışa çıkarılan dizüstü bilgisayarlar piyasada bir süre daha yer alacak olsa da marka, bundan sonra yeni bir dizüstü bilgisayar modeli üretmeyecek. 

Toshiba, 1990’lı yılların sonunda laptop alanında pazar lideri olmuştu

Toshiba Pazar Lideri

Öte yandan Japon teknoloji devi, dizüstü bilgisayar pazarına ilk kez 1985 yılında giriş yaptı. 1990 yıllarda “Satellite” serisiyle dayanıklı iş bilgisayarları üreten şirketPortègè” serisiyle ise daha portatif bilgisayarları tüketici beğenisine sundu. 1990’lı yılların sonunda ise Toshiba, dizüstü bilgisayar alanında pazar lideri oldu. 2000’lerin önemli bir kısmında bu konumunu koruyan marka, 2010’lu yıllardan sonra diğer pazar liderleriyle rekabetini koruyamadı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei’nin Performans Odaklı Dizüstü Bilgisayarı MateBook X Pro Satışa Çıktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR