eEURO 2021 Finalleri
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

UEFA tarafından düzenlenen eEURO 2021 finalleri, 8 Temmuz’da başlıyor. Türkiye’nin de yer aldığı final turunda, 16 takımın Avrupa şampiyonu olmak için mücadele edeceği ve maçların UEFA’nın resmi YouTube kanalından yayınlanacağı ifade ediliyor.  

UEFA tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin de yer aldığı eEURO 2021 finalleri, 8 Temmuz tarihinde başlıyor. Aktarılan detaylara göre; 8-10 Temmuz tarihleri arasında Avrupa’nın en iyi 16 takımı, eEURO 2021 şampiyonluk kupasının sahibi olmak için mücadele vermeye hazırlanıyor. Yarışma, şimdiye kadar milli takımlar için düzenlenen en büyük e-futbol yarışması olma niteliği taşıyor. UEFA’ya bağlı 55 üye ülke federasyonundan yarışmacıların, ‘KONAMI’nin eFootball PES 2021 SEASON UPDATE’inin PlayStation 4 sürümünde özel olarak yarıştığı ifade ediliyor. 

UEFA pazarlama direktörü Guy-Laurent Epstein, konuya ilişkin açıklamasında “UEFA eEURO, efutbol tutkunlarına ülkelerini temsil etme şansı veriyor ve biz de final turnuvasında yarışacak tüm takımlara bol şans diliyoruz” ifadelerini kullanıyor. Epstein, daha sonra sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “15 milyondan fazla kişinin UEFA’nın çeşitli platformları üzerinden karşılaşma görüntülerini izlediği UEFA eEURO, büyük bir başarıydı. Son birkaç yılda e-futbolun giderek daha popüler bir hale geldiğini görmemek imkânsız. Bu nedenle biz de eEURO 2021 aracılığıyla milli takım taraftarlarıyla yeniden bir araya geleceğimiz için çok heyecanlıyız.” 

Oyunun hayranlarının, maçları ‘KONAMI’nin resmi PES Twitch kanalından da izleyebilecekleri belirtiliyor. ‘KONAMI’ aynı zamanda konsol, PC ve mobil cihazlardaki PES oyuncularının UEFA veya KONAMI kanalları üzerinden UEFA eEURO 2021 Finalleri’ni izleyerek eFootball Points kazanmalarını sağlayacak bir oyun içi kampanya da yürütüyor. Turnuvadaki tüm takımlar, geçen yıl UEFA eEURO’nun ilk şampiyonu olan İtalya’nın açtığı yolda ilerleyerek kupanın sahibi olma hedefinin peşinden gidiyor. Yarışma ayrıca, oyuncuların birçoğuna ülkelerini uluslararası bir turnuvada temsil etme fırsatını sunuyor.  

Gökdemir: “eEURO bize ülkemizi temsil etmenin gururunu ve mutluluğunu veriyor”

eEURO

Oyun dünyasında AFC_INDOMINATOR olarak bilinen Yos Sonneveld, konuyla ilgili olarak “eEURO’nun çok özel bir turnuva olduğunu ve PES oyuncularının kendilerini göstermeleri için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum” diyor. Sonneveld, açıklamasında ayrıca “Bu turnuva kendi ülkenizi temsil etmenizi mümkün kılıyor ve Hollanda’yı temsil eden oyunculardan biri olmak da gerçekten çok özel” ifadelerine yer veriyor. Türkiye’yi temsil eden Erman Gökdemir (Simegal_Erman) ise duygularını “Bence bu turnuva PES tarihinin en büyük ve en önemli turnuvası. Turnuva birçok ülkeden en iyi oyuncuları bir araya getiriyor. Ayrıca eEURO bize ülkemizi temsil etmenin gururunu ve mutluluğunu veriyor” sözleriyle dile getiriyor. 

Paylaşılan diğer bilgilere göre; 16 takım, final turu kapsamında dörtlü dört gruba ayrıldı ve her iki takımdan ilk ikisi, çeyrek finale yükseldi. Her gruptaki takımların, birbirleriyle ikili turnuva braketi formatında (büyük final olmadan çift eleme) oynayacağı ifade edildi. Her grubun en iyi iki takımının, sekiz takımlı tekli eleme braketine yükseleceğinin de altı çizildi. Turnuva grupları ise şu şekilde:  

A Grubu
Sırbistan 

Karadağ 

Polonya 

Türkiye* 

B Grubu
Romanya 

Hırvatistan 

Portekiz 

Rusya* 

C Grubu
İspanya 

Yunanistan 

Hollanda* 

Almanya* 

D Grubu
Fransa 

İsrail 

Ukrayna* 

İtalya* 

*Play-off maçlarıyla kalifiye oldu 

eEURO 2021 Final Turnuvası nasıl olacak? 

eEURO 2021 Final

eEURO 2021 Final Turnuvası kapsamında; dört grup kazananı, başka bir gruptan ikinci olana karşı rastgele çekilecek. Finale kadar her maç, best-of-three (üç maçlık seri) formatında ilerleyecek. Final ise best-of-five (üç maçı alanın kazandığı beş maçlık seri) formatında olacak. Tüm maçlar, 1’e 1 oynanacak. Final turnuvasında, toplam 100 bin euro nakit ödül dağıtılırken turnuva galibi olan takım, 40 bin euro ödül kazanacak. 

Turnuvanın grup aşaması için ise çekilişler, Şubat ayında yapılmıştı ve rakip ülkeler, beş veya altı kişilik on gruba ayrılmıştı. Her ülke, kendi grubundaki diğer takımlara karşı ikişer maç oynamıştı. Her iki maçın puanları, grup tablosuna eklenmişti. Grupların liderleri olan 10 takım, doğrudan final turnuvasına katılmaya hak kazanmıştı. Sıralamada ikinci olan 10 takım ise diğer altı finalisti belirlemek için bir play-off turnuvasına katılmıştı. Yarışmacılar, daha sonra beşerli iki gruba ayrılmış ve her grupta ilk üçe yerleşen takım, şampiyonada yer alma hakkı kazanmıştı.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Turkcell, Türkiye e-Futbol Milli Takımı Ana Sponsoru Oldu 

PUBG Mobile E-Spor Turnuvalarının Türkiye’deki Akıllı Telefon Sponsoru, Xiaomi Redmi Note 10 Serisi Oldu! 

Dünya Genelinde E-Spor Yapan Kişi Sayısı, 600 Milyona Yükseldi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz