E-Spor Yapan Kişi Sayısı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

‘İncehesap.com’un aktardığı verilere göre; dünya genelinde e-spor yapan kişi sayısı, 600 milyon seviyesine yükseliyor. Türkiye’deki 56 milyon internet kullanıcısının 34 milyonunun ise oyun oynadığı ifade ediliyor. Klavye, mouse, kulaklık ve monitör gibi ‘gaming’ ekipmanlarının satışlarında da bir önceki yıla kıyasla, yüzde 157’lik bir artış olduğu görülüyor.

E-spor sektörü, dünya ve Türkiye’de her geçen gün büyümeye devam ediyor. Oldukça geniş bir oyuncu kitlesine kısa sürede ulaşan e-spor turnuvalarında, binlerce oyuncu bir araya gelirken düzenlenen liglerde, profesyonel e-spor oyuncuları da adından söz ettirmeyi sürdürüyor. Profesyonel oyuncuların ortaya çıkması ve e-spor’dan para kazanmaya başlamasıyla kendi ekonomisini yaratmaya başlayan kavramın, ülkemizde de ‘T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ bünyesinde ‘Türkiye E-spor Federasyonu’ olarak tanınmış durumda olduğu biliniyor.

‘İncehesap.com’un aktardığı verilere göre; dünya genelinde 600 milyon seviyesine ulaşan e-spor yapan kişi sayısı, bu alandaki ticaret hacminin de artmasını sağlıyor. Bu kitlenin yüzde 61’i, 13-24 yaş aralığında olma niteliği taşıyor. Türkiye’deki 56 milyon internet kullanıcısının 34 milyonunun ise oyun oynadığı ifade ediliyor. Türkiye’de e-spor izleyici kitlesi, 2017’de 8.9 milyona ulaşırken 2019’da bu sayının, 11.1 milyona çıktığı görülüyor. Söz konusu rakamın, 2020’de de 12.7 milyonu geçmesi bekleniyor. Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 31’inin, video oyunlarının canlı yayınlarını izlediği de biliniyor.

E-spor’a olan ilginin katlanarak büyümesi, beraberinde oyun ekipmanlarına olan ilgiyi de artırıyor. ‘İncehesap.com’; klavye, mouse, kulaklık ve monitör gibi ‘gaming’ ekipmanlarının satışlarında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 157’lik bir artış yaşandığına işaret ediyor.

E-spor oyuncuları kitlesinin yüzde 45’i, kadın oyunculardan oluşuyor!

Kadın E-Spor Oyuncuları

Diğer yandan; 2018’de ABD’de yapılan bir araştırma, e-spor oyuncuları kitlesinin yüzde 45’inin kadın olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma verileri; ABD’deki YouTube ‘gaming’ izleyici kitlesinin yüzde 30’unun da benzer şekilde, kadınlardan oluştuğunu gösteriyor. Kadınların e-spora olan ilgisi, katlanarak büyümeye devam ediyor. İncehesap.com verileri; 2020 yılının ilk 9 ayında ‘İncehesap.com’u ziyaret eden kadın kullanıcı sayısının, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 58 arttığına işaret ediyor.

‘İncehesap.com’ tarafından Mayıs ayında düzenlenen ‘PUBG DUO’ turnuvası da bu verileri doğruluyor. Kısa sürede yüzlerce başvuru alan turnuvanın yalnızca final maçının, 15 bin izleyici tarafından takip edildiği belirtiliyor. ‘Beşiktaş E-sports’un ana sponsorluğunu üstlenerek e-sporculara destek verdiklerinin altını çizen İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, konuya ilişkin açıklamasında “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de e-spor sektörü büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Önümüzdeki dönemde, özellikle pandemiyi geride bıraktığımız günlerde, Türkiye’de e-spor turnuvalarının artacağını ve sektöre gösterilen ilginin katlanarak büyüyeceğini tahmin ediyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TikTok, Kadın E-Spor Oyuncuları İçin Bir Destek Etkinliği Başlattığını Duyurdu

Acer, E-spor Platformu Planet9’a Yapay Zekâ Destekli Oyun İçin Canlı Çevirmen Ekledi

Migros, e-Spor Etkinliğinde 25 Bin Lira Değerinde Ödül Dağıtacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz