Kitapyurdu’nun siber bir saldırıya maruz kaldığı ve 10 bine yakın kullanıcı bilgilerinin Telegram gruplarında paylaşıldığı iddia ediliyor. Ekşi Sözlük ‘te “22 Şubat Kitapyurdu hesaplarının hacklenmesi” ismiyle başlık açan bir yazar, Kitapyurdu hesabının hacklendiğini ve alışveriş yapıldığını aktardı. 

Bugün Ekşi Sözlük’te açılan bir başlıkla birlikte 10 bin Kitapyurdu kullanıcısının hesap bilgilerinin çalındığı ve hesapların Telegram gruplarında paylaşıldığı aktarıldı. Aktarılan detaylara göre, “22 Şubat Kitapyurdu hesaplarının hacklenmesi” ismiyle başlık açan yazar, hesap bilgilerinin Telegram gruplarında paylaşıldığı, kullanıcı hesaplarının bilgilerinin görüldüğü ve harcama yapıldığına dair fatura görüntüleri paylaştı. Ekşi Sözlük yazarı, söz konusu olayı Kitapyurdu hesabında bulunan puanların harcanması sebebiyle gelen alışveriş e-postasında fark ettiğini belirtti. Bunun dışında yazar, alışveriş yapan kişinin kişisel adresini ve telefon numarasının da faturada yazdığını aktardı. Faturada görülen numarayla iletişime geçtiğine belirten yazar, söz konusu alışverişi 18 yaşındaki bir gencin gerçekleştirdiğini belirtti. Gencin hesap bilgilerine Telegram grubu üzerinden ulaştığını aktarması üzerine ise, grup yöneticilerine ulaştığını aktaran yazarın aldığı cevaplar ise oldukça şaşırtıcıydı. 

“Zenginden alıp fakire veriyorum”

Telegram grup yöneticisinin “kapitalizme karşı zenginden alıp fakirlere veriyorum” şeklinde tanımladığı olayda, grupta Kitapyurdu kullanıcılarının hesap bilgileri ve şifrelerinin yer aldığı ekran görüntüleri de bulunuyor. 

Telegram gruplarında paylaşılan hesap bilgileri:

Yaklaşık 10 bin Kitapyurdu kullanıcısının çalınan hesap bilgilerinin içinde eski milletvekili Fatih Çiftçi’de bulunuyor. Entry’i editlemeye ve konuyu güncellemeye devam eden Ekşi Sözlük yazarı, pek çok kişinin kendisine aynı sorun sebebiyle mesaj attığını ve polise de olayla alakalı pek çok şikayetin gittiğini belirtiyor. Bunun yanı sıra, Kitapyurdu’nda hesap bilgileri ve şifreleri çalınan kullanıcıların aynı mail adresiyle farklı mecralarda hesaplarının bulunmasının da tehlikeli olduğu aktarılıyor. 

“Kapitalizme karşı zenginden alıp fakire verdiğini” aktaran hacker’ın Kitapyurdu gibi bir platformu seçmesi de oldukça garip. Tüm bunların yanı sıra Kitapyurdu’ndan konuyla alakalı yapılan bir açıklamanın olmaması da şirkete karşı duyulan güvende zedelenmeler yaratabilir. Söz konusu olayla alakalı gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Merak edenler Ekşi Sözlük entry’sine buraya tıklayarak erişebilir.

Kitapyurdu konuyla alakalı açıklama yaptı!

Ekşi Sözlük’te bugün açılan Kitapyurdu hesaplarının hack’lendiğine dair şirket resmi Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulundu. Kitapyurdu, hack’lenen hiçbir kullanıcı hesabının bulunmadığını aktardı.

Güncelleme: 15.11 itibariyle Kitapyurdu’nun açıklaması eklenmiştir.

İlginizi Çekebilir:

Twitter’ın Nasıl Hack’lendiği Ortaya Çıktı

Elektrikli Scooterlar, Uzaktan Hack Saldırılarına Maruz Kalabiliyor! 

TechTalk Haftalık Teknoloji Sohbet CANLI Yayını #2:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz