Son aylarda gündeme sık sık gelen “E-Skuter Yasası”, kabul edildi. Yeni değişiklikle birlikte, elektrikli scooter kullanımına yaş sınırı getirildi. Artık 15 yaşından küçük çocuklar “e-skuter” a binemeyecek. Bununla birlikte yeni kanuna “Bisiklet Yolu” tanıma da ekleniyor. 

Kullanımının artmasıyla birlikte gündeme sık sık çeşitli haberler gelen elektrikli scooter için yapılan kanun çalışması ekim ayında TBMM’ye sunulmuştu. Bu bağlamda önemli değişiklikleri içeren ve artık yürürlüğe giren kanun, elektrikli scooter kullanımı için 15 yaş sınırı getiriyor. Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun, TBMM Genel Kurulunda kabul edilirken söz konusu kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte Karayolları Trafik Kanunu’nda da değişikliğe gidiliyor. Bu bağlamda Karayolları Trafik Kanunu’nda artık “Bisiklet Yolu” tanımı ekleniyor.

E-skuter yasası; hız sınırı getiriyor

Mecliste kabul edilen ve resmi olarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle Karayolları Trafik Kanunu’na “e-skuter” ve “bisiklet” yolu tanımı ekleniyor. Bu bağlamda “bisiklet ve e-skuter sürüşüne ayrılan, taşıt yolu ve yaya alanları ile kesişim noktaları hariç diğer araç ve yaya trafiğine kapalı yol; e-skuter, hızı en fazla saatte 25 kilometreye ulaşan, tekerlekli, ayak tahtası ve tutamağı olabilen, dikey bir direksiyon mekanizması içerebilen ve ayakta kullanılan taşıtlar, “bisiklet şeridi” ise yol seviyesinde bisiklet ve e-skuter kullanımı için özel olarak belirlenmiş ve yer işaretlemesiyle ayrılmış yol” maddesi eklendi. 

15 yaş altı elektrikli scooter kullanamayacak

Yürürlüğe giren yeni kanuna göre ayrıca karayollarındaki bisiklet yol ve şeritlerinde yalnızca 15 yaşını bitirmiş kişiler “e-scooter” kullanabilecek. Bunun dışında sürücülerin sağa ve sola dönüşlerde bisiklet yolundaki ve şeridindeki bisiklet ve “e-scooter” kullanan kişilere ilk geçiş hakkını vermek zorunda olacak. Ayrı bisiklet yolu veya şeridi varsa e-scooterlar taşıt yolunda, motorlu bisikletler ise bisiklet yolunda sürülemeyecek. Bununla birlikte e-skuter ‘ların iki elle sürülmesi zorunlu olacak ve sırtta taşınabilen eşya harici yük ve yolcu da taşınamayacak.

“E-Skuter”ı otoyolda kullanmak yasak

Kanunlaşarak artık yürürlüğe giren yeni kanuna göre, otoyol, şehirlerarası kara yolları ve azami hız sınırı saatte 50 kilometre üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak. Yayalar ise bisiklet trafiğine engel olmamak şartıyla veya yaya yolu bulunmayan yerlerde bisiklet şeridini kullanabilecek. 

Kanunla birlikte, belediyelerin; bisiklet ve e-scooter yolu, şerit, park ve şarj istasyonlarından sorumlu olacağı da belirtildi. Ayrıca,  İl Özel İdaresi Kanunu’nda yapılan değişiklikle il özel idarelerine, Belediye Kanunu’nda yapılan düzenlenmeyle ise belediyelere yaya yolu, bisiklet ve e-scooter yolu, şerit, park ve şarj istasyonlarını yapma görevi de eklenecek.

İlginizi Çekebilir:

Ulaştırma Bakanı Yerli ve Milli Elektrikli Scooter Üretileceğini Açıkladı

Elektrikli Scooterlar, Uzaktan Hack Saldırılarına Maruz Kalabiliyor! 

Xiaomi Mi Scooter Pro 2 İnceleme – 90 Kilo İçin Sürüş ve Yokuş Performansı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz