elektrikli-sarj-istasyonu-taslak-epdk-teknosafari

EPDK, Türkiye’de yer alacak elektrikli şarj istasyonları için taslak hazırladı. Bununla birlikte ülkede yer alacak şarj istasyonları ile ilgili ilk detaylar belli oldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), şehirlerarası otoyollarda kurulacak olan elektrikli şarj istasyonları için taslak hazırladı. Paylaşılan taslak, 4 Şubat tarihine kadar kamuoyuna açık tutulacak.

Hazırlanan Şarj Hizmeti Yönetmelik Taslağı ile, elektrikli araç kullanıcılarının şarj hizmeti alacağı istasyonların kaliteli ve sürekli hizmet sağlaması için düzenlemeler yapıldı. Ayrıca istasyonlar, EPDK tarafından hazırlanan mobil uygulama üzerinden görülebilecek.

Bahsi geçen uygulamada, hizmet veren tüm şarj istasyonlarının anlık fiyat, yoğunluk, ünite gücü ve konum bilgileri yer alacak. Uygulama ile birlikte araç sahipleri, yolculuk öncesi veya anında, bu bilgilere göre istasyon seçerek rotasını belirleyebilecek. Ayrıca uygulama ile birlikte rezervasyon imkanı da sunulacak.

elektrikli-sarj-epdk-duzenleme-taslak-teknosafari

Otoyol ve şehirler arası yollarda kurulacak şarj istasyonlarının en az %75 oranı, 50 kW ve üzeri hızlı şarj ünitesine sahip olacak. Tüm şarj istasyonları, tüm elektrikli araç kullanıcılarının kullanımına açık olacak. Şarj fiyatı, kilovat/saat cinsinden birim enerji bedeli üzerinden belirlenecek. Şarj hizmeti kapsamında herhangi bir ek ücret talep edilemeyecek.

Bunların yanında fiyatlar, şarj ağı işletmecilerinin internet sitelerinde, dijital mecralarında ve istasyonlarında ilan etmesi zorunlu olacak. Fiyatlar, EPDK tarafından hazırlanan mobil uygulamadan da anlık olarak görülebilecek. Hızlı ve yavaş şarj hizmeti farklı olarak fiyatlandırılabilecek.

Yapılan açıklamalara göre bu taslak, Şarj Hizmeti Yönetmeliği için final sürüm değil. Yani ilerleyen dönemlerde bu taslak, bir ya da birden fazla kez değiştirilebilir. Taslağın kendisine ise buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Yüzüklerin Efendisi dizisi ismi ve tanıtım videosu yayınlandı

Horizon Forbidden West hikaye fragmanı yayınlandı

YouTube Premium için yıllık abonelik seçeneği geldi

Crypto Browser Project Beta sürümü yayınlandı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz