Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Ünlü iş adamı Elon Musk, Cuma günü Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla Starlink’in Ukrayna’daki hizmetleri ‘süresiz olarak’ finanse etmeye devam edemeyeceğini açıklamıştı. Şimdi ise fikrini değiştirdi. İşte detaylar!

SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter’da şirketin para kaybetmesi anlamına gelse bile hükümete “ücretsiz” uydu internet hizmeti sunmaya devam edemeyeceğini söyleyerek Ukrayna’ya gönderilen Starlink terminallerine fon sağlamayı durdurma kararını geri almıştı.

Bir gün sonra bu kararından vazgeçen Elon Musk, Twitter paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Bunun canı cehenneme, Starlink hala para kaybediyor ve diğer şirketler milyarlarca dolar vergi mükellefi alıyor olsa da, biz sadece Ukrayna hükümetini ücretsiz olarak finanse etmeye devam edeceğiz.”

Elon Musk’ın Ukrayna’ya Desteği Önemli Rol Oynadı!

Cuma günü CNN’den bir rapor, SpaceX’in hükümete Ukrayna’ya gönderilen ek terminaller ve mevcut internet hizmetleri için ödeme yapıp yapamayacağını sorduğunu ortaya koydu. Bu harcamaların 2022’nin sonunda yaklaşık 124 milyon dolar ve önümüzdeki 12 ay boyunca yaklaşık 380 milyon dolar olabileceği bildirildi. Musk daha sonra Twitter’da Starlink’in Ukrayna’daki hizmetleri “süresiz olarak” finanse edemeyeceğini ekledi, başka bir tweette Starlink’in hizmetlerini sürdürmek için ayda yaklaşık 20 milyon dolar kaybettiğini belirtti.

Musk, Starlink’in Ukrayna’nın savaş çabalarına yardımcı olmak için yaklaşık 25.000 terminal gönderdiğini söyledi. Ülke, Rusya’nın füze saldırılarından kaynaklanan elektrik kesintilerine maruz kalmaya devam ederken ve siber saldırı riski yükselirken, hizmet Ukrayna ordusunu ve sivilleri savaş sırasında çevrimiçi tutmada önemli bir rol oynadı.

Elon Musk Rapora İtiraz Etti!

Bu ayın başlarında The Financial Times, Starlink kesintilerinin birlikler arasında “felaket” iletişim başarısızlığına neden olduğunu bildirdi. Musk, Twitter’daki rapora itiraz ederek, “Yalnızca küçük bir yüzde alındığında Starlink terminallerinin ve hizmetlerinin parasının ödendiğini iddia ediyor” dedi. Ancak CNN, ABD hükümeti, İngiltere ve Polonya’nın terminaller için tam veya kısmi finansman sağladığını bildirdi.

Musk, Twitter kullanıcılarına Ukrayna’nın Kırım ve diğer ilhak edilmiş bölgeleri teslim ederek Rusya ile “barış” sağlayıp sağlamaması gerektiği konusundaki anketin ardından ateş altında kalmıştı. Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov, Musk’ın Ukrayna’yı destekleyen dünyanın en iyi özel bağışçıları arasında yer aldığını söyledi ve Starlink’in kritik altyapılarının önemli bir unsuru olduğunu ekledi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz