En İyi 10 Distopik Oyun
Okuma Süresi
3 dakika

Tekno Safari editörleri olarak oyun dünyasının en iyi distopik türde oyunlarını sizler için listeledik. İşte; ‘En iyi distopik oyunlar’. ‘Distopik oyun tavsiyesi’. ‘En iyi 10 distopik oyun’. ‘Gelmiş geçmiş en iyi distopik oyunlar’. ‘Distopik oyunlar’. 

Yazımızda derlediğimiz bu oyunlarla kendinizi kimi zaman Nazi Almanya’sında, kimi zaman zombi ve robot insanların arasında bulacaksınız. İşte; ‘En iyi distopik oyunlar’. ‘Distopik oyun tavsiyesi’. ‘En iyi 10 distopik oyun’. ‘Gelmiş geçmiş en iyi distopik oyunlar’. ‘Distopik oyunlar’. 

En İyi Distopik Oyunlar 

Distopik Oyun Tavsiyesi

‘En iyi distopik oyunlar’. ‘Distopik oyun tavsiyesi’. ‘En iyi 10 distopik oyun’. ‘Gelmiş geçmiş en iyi distopik oyunlar’. ‘Distopik oyunlar’ tüm detaylarıyla haberimizin devamında.  

Papers, Please 

Distopik Oyun Tavsiyesi

Papers,Please’de Arstotzka adlı komünist bir sistemle yönetilen ülkede vize memurunu oynuyoruz. Görevimiz ise oldukça kolay fakat detaylara dikkat etmeyi gerektiriyor. Ülkeye gelen insanları alıp almamaya karar veriyoruz. Fakat bunu yaparken belgeleri dikkatli incelememiz gerekiyor. Çünkü birbirinden farklı insanlar karşımıza çıkıyor ve belgeleri dikkatli bir şekilce inceleme zorunluluğu doğuyor. Aksi halde işsiz kalabiliyorsunuz.  

Mirror’s Edge 

En İyi 10 Distopik Oyun

İletişimin totaliter bir rejim tarafından sıkı bir şekilde denetlendiği kurgusal gelecekte geçen ‘Mirror’s Edge’, bu denetimi reddeden kişileri hikâyesine taşıyor. Rejimin denetimine maruz kalmak istemeyen kişiler, kendilerine Runners dediğimiz kuryeler aracılığıyla mesajlarını iletiyorlar. Oyunun ana karakteri olan Faithin de Runners adlı grup arasında yer almaktadır. İşlenen bir suçun Faithin’in üzerine kalmasıyla birlikte olaylar gelişiyor ve kaçmak zorunda kalıyorsunuz. Oyunda, şehirdeki binaların çatılarında koşuyor, belli noktalardan atlıyorsunuz. Birinci şahıs bakış açısıyla kontrol edilen oyunda, kamera Faithin’in hareketlerine göre davranıyor. Karakter hızlandığında kameranın sallanmaya başladığını, yuvarlandığında ise döndüğünü görüyorsunuz.  

Half Life 2 

Distopik Oyun Tavsiyesi

Gordon Freeman adlı karakteri başrolde gördüğümüz ‘Half Life 2’de Black Mesa’nın diktatörlüğünden dünyayı kurtarmayı amaç ediniyoruz. Birinci tekil şahıs oyunu olan  Half Life 2 oyuncunun gözünden anlatılmaktadır ve ilk oyunun üzerine kuruludur. Düşmanlar karşı bilimkurgusal veya gerçek silahların kullanıldığı oyunda, oyuncu pek çok engel ve çözülmesi gereken bulmacalarla karşılaşmaktadır.  

Fallout: New Vegas 

Distopik Oyun Tavsiyesi

Gelmiş geçmiş en iyi distopik oyunlar listemize sırada ‘Fallout: New Vegas’ ile devam ediyoruz. Oyun Las Vegas, Nevada ve Mojave çölünde geçiyor. Nükleer saldırılardan en az etkilenen ve mutasyona uğrayan insan sayısının diğer şehirlere göre daha az olduğu  Vegas’da bir kurye rolünde oyuna başlıyorsunuz. Bir robot tarafından kurtarılan oyuncu, uyandığında kendisini bir doktorun evinde bulur. Sizi mezara koyan kişiyi aradığınız oyunda öğrendiğiniz bilgilere göre yolunuzu belirliyorsunuz.  

We Happy Few 

Distopik Oyun Tavsiyesi

Ütopik bir dünyada geçen ‘We Happy Few’de Nazi Almanya’sı 2’nci Dünya Savaşı’nı kazanmış ve Britanya’yı ele geçirmiştir. Savaş sırasında da yaşadığımız adada yapılan kimyasal silah testinde bazı aksilikler meydana gelir ve buna bir çözüm olarak da ada sakinleri Joy adında bir uyuşturucu üretirler. Ada halkının ücretsiz olarak ulaşabildiği bu uyuşturucu maddeyi kullandıklarında ise her şeyi renkli görmeye başlar ve gerçeklikten koparlar. Aynı zamanda uyuşturucunun uzun süre kullanımından sonra ahlaki anlayışları değişmeye başlar. Burada uyuşturucu alıp almama kararını ise siz veriyorsunuz ve oyunda gelişmeler buna göre yaşanıyor. 

Homefront 

Distopik Oyun Tavsiyesi

2027 yılına gittiğimiz ‘Homefront’ 10 yıl boyunca yaşanan bir enerji krizinin ardından ekonomik olarak çöken bir dünyada geçiyor. Gerçek hayatta global bir güce sahip olan ABD oyunda bu gücünü yitirmiş ve Kuzey Kore’nin işgali altında bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Oyuncular ise savaş altında olan ülkesini savunan ABD’li bir savaşçıyı canlandırıyor.  

Inside 

Distopik Oyun Tavsiyesi

Inside’da peşimizde birilerinin olduğu yalnız ve isimsiz bir çocuğu oynuyoruz. Siyah beyaz tonlarıyla bu gizemi oldukça başarılı bir şekilde yaratan oyunda domuz cesetlerinin bulunduğu bir yerle başlangıç yapıyoruz. Domuzların ise bir deneyin başarısız sonuçları nedeniyle öldüğünü öğreniyoruz. Deneyin bir diğer amacı ise insanlar üzerinde de bu etkiyi test etmek. Başarıya uğradığı için de oyunda pek çok zombi ve robot insanlarla karşılaşıyoruz. Oyunun ilerleyen dakikalarında ise bu insanları kontrol edebilir hale geliyoruz.  

Dishonored 

Dishonored 

Birinci şahıs bakış açısına sahip olan ‘Dishonored’ kurgusal ve veba hastalığıyla boğuşan bir sanayi şehrinde geçmektedir. Kendisine komplo kuranlardan intikam almanın peşine düşen Corvo karakterini oynadığımız oyunda, bazı doğaüstü güçlerimizi kullanıyoruz ve bize bu gücü veren kişiler de intikam mücadelemizde destek oluyorlar. Chloe Grace MoretzLena Headey gibi ünlü oyuncuların seslendirdiği Dishonored, görevlerin gizlilik içerisinde gerçekleştirildiği bir oyundur.  

Wolfenstein: The New Order 

Distopik Oyun Tavsiyesi

WolfensteinThe New Order’ oyununun konusu Nazi Almanya’sının 2’nci Dünya Savaşı’nı kazandığı bir evrende geçmektedir. BJ Blazkowicz adlı bir askeri canlandırdığımız oyunda, rejimle mücadele ederek Adolf Hitler’i düşürmek amacımız arasında yer alıyor.  

Orwell 

Distopik Oyun Tavsiyesi

George Orwell’ın 1984 adlı kitabını okuyanlar oyunun adını okur okumaz distopik türde olması nedeniyle de anlayacaklardır. Bu kitaptaki Büyük Birader’i canlandırdığınız oyunda, bazı saldırıları gerçekleştirilen kişileri bulmak adına vatandaşların bilgilerine istediğiniz gibi ulaşabiliyorsunuz. Fakat bu özgürlüğünüzün bir takım sonuçları da olacaktır.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Oyunseverlere Özel Pazaryeri Platformu: Oyuncu Market

Google’da Aratarak Oynayabileceğiniz Oyunlar

Oyun Dünyası Karışıyor: Sony ve Microsoft Square Enix ’i Satın Almak İstiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz