Android Güvenlik Açığı

Google ‘Project Zero’ ekibi; AndroidiOSChrome ve Windows’ta 7 adet güvenlik açığı bulduğunu açıkladı. Tespit edilmesinin ardından geliştiricilere bildirilen açıkların, güncel olarak giderilmiş olduğu ifade edildi.  

Google’ın yazılımlardaki güvenlik açıklarını araştıran ‘Project Zero’ ekibi, yeni bir keşfe daha imza attı. ABD’li teknoloji devi; AndroidiOSChrome ve Windows işletim sistemlerinde 7 kritik güvenlik açığı bulduğunu açıkladı. Aktarılan detaylara göre; söz konusu açıklar, keşfedilmelerinden kısa bir süre sonra Google tarafından geliştiricilere bildirildi. Yaşanan gelişmeler sonrası açıkların, hızlı bir şekilde giderildiği ifade edildi.  

Diğer yandan; AndroidiOSChrome ve Windows işletim sistemlerinin, milyonlarca insan tarafından kullanıldığı da biliniyordu. Google; söz konusu açıkların, tespit edilip giderilene kadar birçok ‘hacker’ tarafından kötüye kullanılmış olduğunun altını çizdi. Açıkların neler olduğu ise spesifik bir biçimde paylaşılmadı. Apple; açıkların bildirilmesinin ardından, içlerinde ‘iOS 12’ ile çalışan ‘iPhone 6’ ve ‘iPhone 5S’in de bulunduğu bazı cihazları için yeni bir güncelleme yayınladı. Yayınlanan güncellemenin, açıklardan birinin giderilmesine yönelik olduğu belirtildi. Şirketin oldukça eski cihazlarına bile güncelleme göndermiş olması, açıkların uzun süredir birçok kişiyi mağdur etmiş olabileceği fikrini de akıllara getirdi.  

Google tarafından keşfedilen tüm güvenlik açıkları, birbirleri ile bağlantılıydı 

Google Güvenlik Açıkları

Paylaşılan diğer detaylara göre; Google tarafından keşfedilen tüm güvenlik açıkları, birbirleriyle bağlantılıydı. Şirketin ‘Project Zero’ ekibinin tüm açıkları bulmasının, 10 gün sürdüğü ifade edildi. Apple, konuya ilişkin yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı. Microsoft ise ‘CVE-2020-17087′ şeklinde kodlanan güvenlik açığı için Kasım ayında bir güncelleme yayınladığını açıkladı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Uzaktan Eğitim Sürecinde Alınması Gereken Siber Güvenlik Önlemleri!

Oyun Keyfi İçin Kendinizi Tehlikeye Atmayın! Oyuncuları Bekleyen Güvenlik Tehlikeleri! 

ESET Açıkladı: Pandemi Sürecinde En Çok Tercih Edilen Siber Güvenlik Önlemleri!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz