Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Evden ürettikleri şeyleri online ortamda satan kişilere gelir vergisi muafiyeti geldi. Sosyal izolasyonun yoğun olarak uygulandığı dönemde pek çok kişi ek gelir elde etme amacıyla evlerinden bir şeyler üretip çevrim içi platformlarda satmaya başlamıştı. Yeni kanunla birlikte internette evde ürettiği ürünleri satan kişiler 220 bin liraya kadar gelir vergisi muafiyetine sahip oldu. 

Nisan ayından bu Haziran ayına dek yoğun bir şekilde uygulanan sosyal izolasyon ve karantina çalışmalar nedeniyle insanlar işlerine ve okullarına gidemedi. Evde geçirilen zamanın artmasıyla birlikte, pek çok kişi evlerinden üretim yapıp internetten satmaya başlamıştı. Evde üretimin artması ile birlikte bu ek gelir kapısı daha çok tercih edilmeye başlandığı gibi aynı zamanda pandemi sebebiyle birlikte insanların iş yapış şekli de değişti. 

220 bin TL’ye kadar gelir vergisi muafiyeti

Bu bağlamda TBMM’ye dün yeni bir kanun teklifi sunuldu. İşsizsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin içinde yer alan yeni madde ile evinden ürettiklerini online ortam üzerinden satan kişileri memnun edecek gibi görünüyor. Söz konusu kanun teklifinin 10. maddesine göre; ayrı bir işyeri açmaksızın oturdukları evde imal ettikleri malları imal eden ve bu malları internet veya benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanlar gelir vergisinden muaf olacak

İşsizsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklif’inde yer alan maddeye göre, söz konusu kişiler 220 bin liraya kadar gelir vergisi ödemeyecek. Evde üretip internet üzerinden ürettiklerini satan kişilerin belirten miktarı aşmaları durumunda ise %4’lük bir gelir vergisi ödemeleri gerekecek. Söz konusu kanun, sadece evlerinde kendi üretimlerini yapan kişiler için geçerli olacak. Yani aracılar, al-sat işiyle uğraşanları kapsamayacak.

Kanunda ayrıca, mal ihracatından elde edilen gelirlerin %50’lik kısmı ise gelir vergisi beyannamesinde bildirilebilecek ve gelirlerden düşecek. Bu noktada söz konusu yüzde 50 vergi indiriminde yararlanmak isteyen işletmelerin istihdam durumları göz önünde bulundurulacak.

Dün TBMM’ye sunulan yeni kanun teklifinde, ülkemizde hala kontrol altına alınamamış olan koronavirüs pandemisinde yaşanan sorunlar için çözümler yer alıyor. Bu noktada işletmelere vergi muafiyeti vererek istihdamın artması planlanıyor.

İlginizi Çekebilir:

‘.tr’ Uzantılı Alan Adları, Artık Yalnızca ‘BTK’ Tarafından Verilecek

Yargıtay WhatsApp, Facebook ve E-posta Kayıtlarını Delil Niteliğinde Saydı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz