Cuma, Ocak 22, 2021
Ana Sayfa Dijital TikTok, Epilepsi Hastalarına Yönelik Geliştirdiği Yeni Bir Özelliği Kullanıma Sundu

TikTok, Epilepsi Hastalarına Yönelik Geliştirdiği Yeni Bir Özelliği Kullanıma Sundu

Popüler kısa video platformu TikTok, epilepsi hastalarına yönelik geliştirdiği yeni bir özelliği kullanıma sunduğunu duyurdu. Söz konusu özelliğin, epilepsi nöbetini tetikleyebilecek unsurların yer aldığı içeriklerde kullanıcıların uyarılmasını ve bu tip içeriklerin, kullanıcılar tarafından tamamen gizlenebilmesini mümkün kıldığı ifade edildi.

Popüler kısa video platformu TikTok, epilepsi hastalarına yönelik geliştirdiği yeni bir özelliği kullanıcı beğenisine sunduğunu duyurdu. Şimdilik seçili pazarlarda kullanıma sunulan özelliğin, kısa bir süre içerisinde dünya genelinde yaygın kullanıma açılacağı ifade edildi. Tüm dünyada 65 milyondan fazla epilepsi hastası bulunduğunun ve sosyal medyanın nöbet tetikleyici unsurlar içerebildiğinin altını çizen şirket, söz konusu özelliği uzman görüşü alarak hazırladığına işaret etti.

Aktarılan detaylara göre; platforma eklenen yeni özellik, epilepsi hastalarının yanıp sönen ışıklar veya örüntülü desenler gibi nöbet tetikleyecek unsurlar bulunduran içerikleri otomatik olarak geçebilmesini mümkün kılıyor. TikTok algoritmaları, bu tip öğeler içeren bir video tespit ederse epilepsi hastası kullanıcılarına uyarı gönderiyor. Bu sayede; bu tip kullanıcılar, herhangi bir sağlık problemi yaşamadan TikTok kullanmaya devam edebiliyor. Diğer yandan özellik, kullanıcı isteğine bağlı olarak çalışıyor. Kullanıcılar; belli bir videonun nöbet tetikleyecek unsurlar içerdiğine dair bir uyarı aldıktan sonra, o videoyu izlemeye devam edebiliyor veya bu tip videoları tamamen gizleyerek otomatik olarak geçmeyi tercih edebiliyor.

TikTok kullanıcıları, epilepsi nöbeti tetikleyecek videoları videoyu açana kadar fark edemiyordu

TikTok Epilepsi

Daha önce TikTok kullanıcıları, epilepsi nöbeti tetikleyecek öğeler içeren videoları videoyu açana kadar fark edemiyordu. Bu durum, bazı kullanıcıların nöbetinin tetiklenmesine sebep olabiliyordu. Platforma eklenen yeni özelliğin; risk içeren videoları önceden tespit edebilmesi nedeniyle, nöbet riskini minimuma indireceği ifade edildi.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Snapchat, TikTok Benzeri Özelliğini Yayınladı

TikTok Aile Eşleşmesi Modu için Güncelleme Yayınladı

ABD, TikTok’a Operasyonlarını Satması için Verdikleri Süreyi Uzattı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR