Türkiye’de eylül ayında satılan otomobil ve hafif ticari araç satışı ile yeni bir rekor kırıldığı belirtildi. OYDER tarafından açıklanan verilere göre, 2020 yılının eylül ayında satılan 90 bin 619 adet otomobil ve hafif ticari araç satışı ile bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75,47 oranında bir büyüme gerçekleşti.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, Türkiye’deki otomobil ve hafif ticari araç satışı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şahsuvaroğlu, geçen eylül ayında gerçekleşen 90 bin 619 adetlik satış ile son 20 yılın rekorunun kırıldığını belirtti. OYDER Başkanı otomobil ve hafif ticari araç satışının geçen yılın aynı döneminde göre, yüzde 75,47’lik büyüme gerçekleştiğinin altını çizdi. 

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu’nun araç satışı ile ilgili açıklaması ise şu şekilde:

“Eylül ayındaki 90 bin 619 adetlik otomobil ve hafif ticari araç satışı ile bir rekora imza atılmıştır. Yılın ilk 9 ayında toplamda 493 bin 621 adetlik satışla otomotiv pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75,47 oranında bir büyüme göstermiştir. Eylül ayında gelen 90 bin 619 adetlik satış son 20 yılın en yüksek rakamı. Pazarın 1 milyonlu adetlerde seyrettiği dönemlerde bile eylül aylarında 85-86 bin civarında rakamlara ulaşılırdı. Ağustos’ta satış adedi 61 bin 533 olmuştu.

Ağustos ayında fabrikaların 2-3 hafta kapalı olması münasebetiyle ağustos rakamları biraz düşük gerçekleşmişti, bunu da göz önünde bulundurmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Pandemi etkisiyle otomotivin, lojistik sektörüyle beraber mart ve nisan aylarında bir miktar küçülmeye başladığını görmüştük. Fakat haziran ayında yüzde 0,49’luk faiz oranlarıyla kamu bankalarının sektörü desteklemeleriyle birlikte otomotivde tekrar yükselişe geçildi. 30 Ağustos tarihinde ise otomotivde bir matrah güncellemesiyle birlikte ÖTV artışı geldi. Matrah güncellemesinin de şu andaki satışlara baktığımızda güncellenen matrahın yerli araca bir miktar yaradığını görüyoruz. ÖTV’nin yüzde 60’tan 80’e çıkmasıyla yerli üretimin rakamı yüzde 51,72 seviyelerinde seyrediyor. Türkiye’de üretilen araçların payının yükseldiğini de gözlemliyoruz.”

Pazar 750 bini bulabilir

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, bu yılın yaz aylarında gerçekleşen otomobil ve hafif ticari araç sayılarının artacağını dile getirdi. Şahsuvaroğlu, satışların bu şekilde gitmesi halinde 750 bin araç satılacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Şahsuvaroğlu açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Son çeyreğe girdiğimiz bu dönemde yeni kısıtlamaların gündemde olmayacağını düşünerek pazarın bundan sonraki dönemde de daha iyi olacağı yönündeki görüşlerimizi korumaktayız. Bu yılın, haziran, temmuz, ağustos ve eylül temposuyla devam etmesiyle 750 bin adetlik seviyelerde tamamlanacağını öngörüyoruz. Bir süredir yaşanan bulunurluk sıkıntısının kısmen de olsa giderilmeye başlamasının satışlara daha da katkı yapmasını bekliyoruz. Bunun yanında ülkemizde satılan otomobillerin yüzde 60’ı ithal. Şu durumda fabrikaların tam kapasiteyle olmasa da yavaş yavaş normal seviyelerine ulaşmasıyla birlikte tedarik ile ilgili sıkıntının da yakında bitmesini bekliyorum. Şu an müşteri taleplerine hemen karşılık veremiyoruz ve bekleme süresi oluşuyor. Ancak bekleme süreleri de yeniden makul seviyelere ulaşmaya başladı.”

İlginizi Çekebilir:

Porsche, ‘Taycan’ İsimli Tamamen Elektrikli İlk Spor Otomobil Modelini Türkiye’de Satışa Sundu! 

Nissan Qashqai, SUV Sınıfında Eylül Ayının En Çok Satan Otomobili Oldu 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll için Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz