Facebook Donald Trump
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Facebook, ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan COVID-19 salgını ile ilgili açıklamanın yer aldığı bir paylaşımı platformdan kaldırdı. Söz konusu açıklamada Trump, çocukların koronavirüse bağışıklık kazandığına işaret ediyordu. Sosyal medya devi yetkilileri, paylaşımın asılsız iddialar içermesi nedeniyle kaldırıldığını belirtti.  

Facebook, ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan COVID-19 salgını ile ilgili bir açıklamanın yer aldığı bir paylaşımı platformdan kaldırdı. Yapılan bu hamle sonrası Facebook, kurulduğu günden bu yana ilk kez Trump’ın yaptığı bir açıklamayı platformdan silmiş oldu. Aktarılan detaylara göresöz konusu açıklamaABD Başkanı tarafından “Fox” isimli televizyon kanalına yapılmıştı. Açıklamada çocukların koronavirüse karşı bağışıklık kazandığını belirten Trump, salgının belli bir yaş altındaki bireyler için risk teşkil etmediğine işaret etmişti.  

Bunun üzerine uzmanlar, bu bilginin bir aslı olmadığını ve bilimsel verilere dayanmadığını açıklamıştı. Facebook ise konuya ilişkin olası bir bilgi kirliliğini önleyebilmek amacıyla açıklamanın yer aldığı paylaşımı platformdan kaldırma kararı aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan bir Facebook yetkilisi, paylaşımın asılsız iddialar içerdiği ve Facebook platform politikalarına aykırı olduğunu belirtti. Bu durumun bilgi kirliliğine neden olabileceğinin ve kamu sağlığını riske atabileceğinin altını çizen sosyal medya devi yetkilisi, paylaşımın bu gerekçeyle platformdan kaldırıldığına işaret etti.  

Twitter da Donald Trump tarafından yapılan açıklamayla ilgili benzer bir hamle yaptı 

Twitter Donald Trump

Yaşanan gelişmeler sonrası, Twitter da Donald Trump tarafından yapılan açıklamayla ilgili benzer bir hamle yaptı. Söz konusu açıklama, Twitter üzerinden de paylaşılmış olsa da Twitter yetkilileri, paylaşımı platformdan kaldırdı. Ayrıca aynı açıklamanın, farklı hesaplar üzerinden paylaşılması da engellendi. Konuyla ilgili açıklama yapan bir Twitter yetkilisi, söz konusu hamlenin kişisel olmadığını ve açıklamanın kamu sağlığını etkileme ihtimali nedeniyle platformdan kaldırıldığını ifade etti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Donald Trump, TikTok Satışı İçin Gün Verdi! 

TikTok ABD Yöneticisi, Donald Trump’ın Yasaklama Açıklamasına Yanıt Verdi! 

Donald Trump, TikTok Uygulamasını ABD Ağında 1 Ağustos’tan İtibaren Yasaklayacağını Açıkladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz