Trump TikTok
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

“New York Times”ın haberine göre; ABD Başkanı Donald TrumpTikTok uygulamasının ABD operasyonlarının satışı için gün verdi. Operasyonları devralacak şirketin Microsoft ya da başka bir şirket olmasının önemi olmadığını belirten Trump, 15 Eylül’e kadar satış gerçekleşmezse platformun ABD ağındaki faaliyetlerinin durdurulacağına işaret etti. 

ABD Başkanı Donald Trump’ınTikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükumetine ilettiğini ifade etmesinin ardından TikTok ve ABD arasındaki gerilim yükselmiş ve Microsoft’un, platformun ABD operasyonlarını satın almak üzere çatı şirket ByteDance ile görüşmelere başladığı iddia edilmişti. Microsoft ise konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmamıştı. Sonrasında Florida ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere konuşan Trump, uygulamanın 1 Ağustos’tan itibaren ülke ağında yasaklanabileceğine işaret etmişti. TikTok ABD Genel Müdürü Vanessa Pappas ise platformun resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yapmış ve hiçbir yere gitmeyi planlamadıklarını duyurmuştu.  

New York Times’ın haberine göre ise Donald TrumpTikTok uygulamasının ABD operasyonlarının satışı için gün verdi. Beyaz Saray’da yapılan bir toplantıda açıklama yapan ABD Başkanı; 15 Eylül’ kadar TikTok’un ülke ağındaki operasyonlarının satışının tamamlanması gerektiğine, aksi takdirde uygulamanın ABD’deki faaliyetlerinin durdurulacağına işaret etti. Trump ayrıca, Microsoft’a olası bir satıştan memnuniyet duyacağının da altını çizdi. Bununla birlikte açıklamada, satış anlaşmasının bir parçası olarak ABD Hazine Bakanlığı’na ödeme yapılması gerektiği de ifade edildi.

Bloomberg’in aktardığı detaylara göre; ABD Başkanı, konuyla ilgili açıklamalarında Satışın gerçekleşeceği şirketin Microsoft, başka bir şirket, büyük bir şirket, güvenli bir şirket ya da Amerikalı bir şirket olup olmamasıyla ilgilenmiyorum. Microsoft veya başka bir şirket; 15 Eylül’e kadar TikTok’un ABD operasyonlarını satın almayı ya da ABD Hazinesi’nin iyi bir para alabileceği uygun bir anlaşmaya varmayı başaramazsa TikTok kapatılacak” ifadelerine yer verdi.  

Microsoft, TikTok için ByteDance ile görüşmeler yürüttüğünü doğruladı

Microsoft ByteDance

Diğer yandan Microsoft, kısa bir süre önce yazılı bir açıklama yaparak TikTok’un çatı şirketi Çin merkezli ByteDance ile konuya ilişkin görüşmeler yürüttüklerini doğruladı. Anlaşmayı 15 Eylül’e kadar tamamlamayı umduklarına dikkat çeken teknoloji devi, bu tarihin ABD Başkanı tarafından verilip verilmediğine dair herhangi bir açıklama yapmadı. Söz konusu anlaşma tamamlanırsa MicrosoftTikTok’un ABD yanında, Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya’daki faaliyetlerini de devralmış olacak.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TikTok ABD Yöneticisi, Donald Trump’ın Yasaklama Açıklamasına Yanıt Verdi! 

Donald Trump, TikTok Uygulamasını ABD Ağında 1 Ağustos’tan İtibaren Yasaklayacağını Açıkladı

Microsoft, TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarını Satın Alabilir!  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz