Hem eğitim hayatınızda size destek ve kaynak olabilecek hem de kendini geliştirmek isteyenlerin kullanabileceği bir uygulamayla karşınızdayız. Öğrenme konusunda bir farkındalık yaratmak amaçlanarak geliştirilen Khan Academy’i tüm özellikleriyle inceledik ve fotoğraflarla birlikte nasıl kullanıldığını anlattık. İşte; ‘Khan Academy nedir’? ‘Khan Academy nasıl kullanılır’? ‘Khan Academy uygulamasında ders nasıl izlenir’? ‘Khan Academy avantajları’. 

Sınıf derslerinden yetişkinler için çeşitli konularda eğitimlere kadar kendinizi geliştirmenizde kaynak olabilecek Khan Academy, kâr amacı taşımıyor. Dolayısıyla tamamen ücretsiz olan Khan Academy, Biyoloji, Sanata Tarihi, Matematik, Sağlık ve Tıp, Fen Bilimleri gibi daha pek çok dersi bulanabileceğiniz bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. İşte; ‘Khan Academy nedir’? ‘Khan Academy nasıl kullanılır’? ‘Khan Academy uygulamasında ders nasıl izlenir’? ‘Khan Academy avantajları’. 

Khan Academy Nedir? 

Khan Academy Nasıl Kullanılır?

Khan Academy, online dersler alabileceğiniz bir uygulamadır. Bununla birlikte bir öğretmen ekleyebilir, sınıf oluşturabilir, böylece uygulamada online bir sınıf kurabilirsiniz. Khan Academy uygulamasını kullanmak için öğrenci olmanız gerekmiyor elbette. Çünkü, uygulamada yalnızca lise düzeyinde konular yer almıyor. Elektrik Mühendisliği, Müzik, Sanat Tarihi, Sağlık ve Tıp, Dünya Tarihi, Gramer, Bilgisayar Bilimi gibi dersler de bulunuyor. Online dersleriyle bir kütüphane işlevi gören Khan Academy uygulaması, öğrencilerin okulda öğrendiklerini veya öğretmen dışında farklı bir kaynaktan da derslerini dinlemesine imkan tanıyor diyebiliriz. ‘Khan Academy nasıl kullanılır’? ‘Khan Academy uygulamasında ders nasıl izlenir’? ‘Khan Academy avantajları’. 

Khan Academy Nasıl Kullanılır? 

Khan Academy Uygulamasında Nasıl Ders İzlenir?

Khan Academy uygulamasında öncelikle ‘oturum aç’ yazısına dokunuyorsunuz. Ardından Google, Facebook, Apple hesabınızla devam edebilir veya e-posta hesabınızla üye olabilirsiniz. 

Khan Academy Uygulamasında Nasıl Ders İzlenir?

Üyelik için, ad, soyad, doğum günü, e-posta adresi ve şifre bilgilerinizi giriyorsunuz. 

Khan Academy Uygulamasında Nasıl Ders İzlenir?

‘Dil seç’ yazan kutucuğa dokunarak uygulamayı kullanacağınız dili belirliyorsunuz.  

Khan Academy Uygulamasında Nasıl Ders İzlenir?

Aynı zamanda sınıf kodunuzu ya da e-posta adresinizi yazarak sınıfa katılabilir, Matematik, Bilgisayar Bilimi, Sanat ve Sosyal Bilimler, Ekonomi ve Finans, sınıfa göre Fen Bilimleri, Yer ve Uzay Bilimleri, Fen bilimleri, sınıfa göre Matematik gibi konular ve bu konuların altında yer alan dersleri seçebilirsiniz.  

Khan Academy Uygulamasında Nasıl Ders İzlenir?

Konularınızı belirledikten sonra ana sayfada ‘konularım’ alanından seçtiğiniz konunun üzerine dokunduğunuzda bu dersin içeriklerini izleyebilirsiniz.  

Khan Academy Uygulamasında Nasıl Ders İzlenir? 

Khan Academy Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Fotoğrafta gördüğünüz gibi seçtiğiniz dersin konularını böyle online ders olarak izleyebiliyorsunuz. İzlediğiniz dersi yarım bırakmak zorunda kaldığınız durumda altta gördüğünüz ‘yer imi’ ifadesine dokunarak bu dersi yer imlerinize ekleyebilirsiniz. Böylece yine sağ altta gördüğünüz ‘Yer imleri’ alanına giderek listenize eklediğiniz bu dersi görebilirsiniz. Bu sayede hangi derste kaldığınızı unutmayacak ve kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Sağ üstte gördüğünüz ‘ok’ ifadesine dokunduğunuzda ise bu dersi arkadaşlarınızla diğer uygulamalar aracılığıyla paylaşabilirsiniz.  

Khan Academy Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Örnek olması için, uygulamada bir de Sanat Tarihi dersini açıyoruz ve fotoğrafta gördüğünüz gibi konular detaylı bir şekilde karşımıza çıkıyor.  

Khan Academy Uygulaması Nasıl Kullanılır?

 

Burada yine herhangi bir konunun üzerine dokunduğumuzda 10 dakikalık videolu anlatımlar karşımıza çıkıyor. Ayrıca, ders videolarında Türkçe anlatım yoksa alt yazı bulunuyor.

Khan Academy Uygulaması Nasıl Kullanılır?  

‘Arama’ alanından konu, ders vb. aramalar yapabiliyorsunuz.  

Khan Academy Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Yine ana sayfada ‘en son dersler’ alanından ise izlediğiniz son dersleri görebiliyorsunuz. 

Khan Academy Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Yine ana sayfada sağ üste gördüğünüz ‘ayarlar’ ifadesine dokunduğunuzda ise, öğretmenleri yönet, ayarlar seçenekleriyle karşılaşacaksınız. Ayrıca Khan Academy uygulamasından buradan çıkış yapabilirsiniz. 

Khan Academy Uygulaması Nasıl Kullanılır?

‘Öğretmenleri yönet’ ifadesine geldiğinizde öğretmen ekleyebilirsiniz. ‘Ayarlar’ ifadesi ise sizi indirme işlemleri ile ilgili ayarlara yönlendirecektir. 

Khan Academy Avantajları 

Khan Academy uygulamasının, eğitime destek olabilecek en iyi uygulamalardan biri olduğunu söylemek gerekiyor. Konular ve konuların sınıflandırılması oldukça düzenli. Bununla birlikte, örnek olması için izlediğimiz birkaç dersten yola çıkarak, anlatımların çok net ve iyi olduğunu söyleyebiliriz. Dersler yazarak veya çeşitli görsellerden örneklerle anlatılıyor. Tamamen ücretsiz olan Khan Academy’nin tüm dünyada öğrenme konusunda bir farkındalık yaratmayı amaçlayarak Hintli Salman Khan tarafından kurulduğu bilgisi mevcut. Dolayısıyla hiçbir kar amacı gütmeyen bir uygulamadır. Uygulamaya dair kullanıcı yorumlarını incelediğimizde de çok sevilen, beğenilen ve tavsiye edilen bir uygulama olduğunu görüyoruz.  

Khan Academy uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz