adidas, 3D baskı teknolojisiyle ürettiği orta tabanlı ayakkabılarına 4DFWD isimli yeni bir ürün ekledi. Şirketin sporcu verileri ile geliştirdiği yeni model, fiyonk şeklindeki hücrelerden oluşan kafes yapılı orta tabanıyla, her adımda öne doğru açı sağlayarak koşuculara yepyeni bir koşu deneyimi sağlıyor. 

adidas Running, koşucuları daha ileriye taşımak için tasarlanmış, veriye dayalı, 3D baskılı orta taban yeniliğinde bir sonraki adım olan adidas 4DFWD ‘yi tanıttı. Sporcu verilerinin 3D baskı teknolojisi ile birleştirildiği adidas 4DFWD, koşuculara yepyeni bir koşu deneyimi sunmayı hedefliyor. 

adidas, Carbon ortaklığı ile dört yılı aşkın süredir 4D kafes orta taban teknolojisini geliştiriyor. Yıllardır elde ettiği sporcu verilerini, Carbon’un Digital Light SynthesisTM teknolojisi ile bir araya getirerek hassas şekilde ayarlanmış 3D baskılı orta tabanlar üreten adidas, 4D ayakkabılar ile orta tabanları belirli hareket modellerine göre ince ayar yapma yeteneği sunan bu son teknolojiyi dünyada ilk kullananlardan biri. 

adidas 4DFWD ile daha hızlı hareket

Bu süreçten doğan yeni adidas 4DFWD kafes orta tabanı, beş milyon olası kafes yapısı arasından belirlenerek %39 biyo-bazlı malzemeden yapıldı. Fiyonk şeklindeki FWD HÜCRE’ler, dikey yönde aldığı kuvvet ile ileriye doğru açı oluşturup ileri doğrultuda hareketi sağlamak için özel olarak tasarlandı. Mekanik test koşullarında önceki nesil 4D orta taban ile karşılaştırıldığında, adidas 4DFWD’nin dikey yükleme altında üç kat daha fazla ileri hareket ürettiği görüldü. Sonuç olarak, orta taban bu dikey darbe kuvvetlerini yatay ileri harekete yönlendirdiğinden, sporcunun koşu sırasında maruz kaldığı en yüksek frenleme kuvveti de ortalama olarak %15 oranında azaltıldı.

adidas 4DFWD, Kanada’daki Calgary Üniversitesi’nde ileri hareket, frenleme kuvveti ve enerji bazında koşu ekonomisi gibi belirli alanları analiz eden bir dizi biyo-mekanik test prosedürü ile test edildi. Konsept aynı zamanda Almanya’daki yerel bir geliştirme ekibi ve ABD genelinde özenle seçilmiş üst düzey koşucu yaratıcılardan oluşan bir topluluk aracılığıyla da dünyanın dört bir yanındaki adidas koşucuları ile kapsamlı bir şekilde denendi. Ayrıca, ABD’de Arizona Eyalet Üniversitesi’nde de en son bilişsel algı testleri gerçekleştirildi.

adidas 4DFWD orta tabanı tamamlayan, kısmen geri dönüştürülmüş polyesterden yapılmış yeni bir PRIMEKNIT saya, koşuculara ayağı çorap gibi kusursuz bir şekilde saran süper hafif bir üst kısım sağlıyor. PRIMEKNIT üst kısmı, 4DFWD orta tabanın benzersiz özellikleriyle uyumlu bir şekilde kodlamak için geçmiş haritalama verileri kullanıldı. Böylece 4DFWD’nin bütünsel tasarımı hem orta tabanı hem de ayağı tam saran sayası ile koşuculara koşarken ihtiyaç duydukları tüm desteği ve rahatlığı sağlamaya yardımcı oluyor.

adidas 4DFWD özellikleri:

 • KAFES YAPISI: Mekanik test koşullarında dikey yükleme altında önceki nesil 4D orta taban ile karşılaştırıldığında %23 daha fazla yastıklama ve üç kat daha fazla ileri hareket sağlayan %39 biyo-bazlı 3D malzemeden üretildi.
 • YENİLİKÇİ ORTA TABAN: Fiyonk şeklindeki benzersiz FWD HÜCRE, yatay ileri hareket oluşturmak için her adımın etkisinden gelen enerjiyi yeniden yönlendirir.
 • PRIMEKNIT + SAYA: Geçmiş haritalama verilerini kullanan PRIMEKNIT + SAYA, adidas 4DFWD orta taban ile mükemmel uyum gösterecek şekilde tasarlandı. Ayağın özgürce nefes almasına izin verirken koşucunun ileriye doğru her hareketini çorap gibi sararak destekler. 
 • DIŞ TABAN: Üstün tutuş sağlayan kauçuk dış taban, adidas 4DFWD orta taban ile uyum içinde çalışacak şekilde tasarlandı. 
 • AĞIRLIK: 333gr (UK 8.5 numara için)
 • YÜKSEKLİK:
  • Kafes yüksekliği: 11,3 mm
  • Ön ayak kafes yüksekliği: 21,2 mm
  • Arka ayak kafes yüksekliği: 32,5 mm

Yeni model 15 Mayıs’tan itibaren www.adidas.com.tr/tr/ayakkabi-4d ‘de ve seçili adidas mağazalarında satışta olacak.

İlginizi Çekebilir:

Samsung, Adidas ile İş Birliği İçerisinde Geliştirdiği ‘Galaxy Buds Pro Originals’ Kablosuz Kulaklık Modelini Tanıttı! 

Adidas, Pandemi Sürecinde Türkiye’de ve Dünyadaki Spor Yapma Oranları ve Koşu Motivasyonunu Araştırdı 

Haftanın En Yeni Teknolojileri – Moxie Mars’ta Oksijen Üretti, Sony Giyilebilir Klima!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz