Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Sosyal medya mecralarının ve dijital iletişim ağlarının artması ile birlikte, bu alanlarda yaşanan gizlilik ihlallerinde de büyük artışlar yaşanmaya başlandı. Bu ihlalin yaşandığı sosyal medya ağlarından birisi de Meta şirketler grubunun çatısı altında bulunan Facebook.

Instagram ve WhatsApp gibi büyük sosyal medya ağları ile birlikte Meta şirketler grubunun altında yer alan Facebook, son günlerde zor zamanlar yaşıyor. Çünkü dünya çapında yaygın bir kullanım alanına sahip olan Facebook, hakkında açılan dava sonucunda 725 milyon dolar ödemek zorunda kalacak. Gizlilik ihlali nedeniyle açılan davanın sonucuna ilişkin ise Meta, kullanıcılara tazminat ödemeyi kabul etti. İşte detaylar!

Meta 725 Milyon Dolar Ödeyecek

Dünyanın en yaygın sosyal medya platformlarından birisi olan Facebook için zor günler. Meta şirketler grubu içerisinde yer alan Facebook, gizlilik ihlali nedeniyle hakkında açılan davayı kaybetti. Bu nedenle de kullanıcılarına 725 milyon dolarlık bir tazminat ödemekle karşı karşıya kaldı. Ancak Facebook, ödeyeceği bu tazminattan çok diğer kullanıcılarının bu nedenle platformdan çıkmalarından endişeli diyebiliriz. Aslında Meta’nın uzun yıllardan beri veri güvenliği davalarıyla karşı karşıya olduğu bilinen bir gerçek. Ancak en son 2022 yılında ABD’de açılan bir dava sonuçlandı ve Meta, Facebook kullanıcılarına 725 milyon dolarlık tazminat ödemekle karşı karşıya kaldı.

Kullanıcılara Kazandıran Soruşturma

Facebook’un ana şirketi olan Meta, bugüne kadar gizlilik ihlalleri konusunda birçok itiraz ve şikayetle karşılaşmıştı. Son olarak ise bu konuda hakkında açılan davanın sonucunda kullanıcılara 725 milyon dolar ödemeyi kabul etti. 2018 yılında açılan soruşturma sonucunda Facebook’un, kullanıcı bilgilerini üçüncü taraflarla izinsiz olarak paylaştığını ortaya koymuştu. Akabinde bu soruşturma tamamlanarak kullanıcılara 725 milyon dolar ödeneceği açıklandı. Yapılan bu soruşturma sayesinde ise 24 Mayıs 2007 ile 22 Aralık 2022 arasında Facebook hesabına sahip olan ABD’li kullanıcılar, Meta şirketler grubundan tazminat alabilecek. Henüz anlaşma yargıcın onayını bekliyor fakat bu yine de Facebook kullanıcılarının başvuruda bulunmaları için bir engel değil. Çünkü Meta’nın, dava açanların yasal ücretleri ve diğer masraflarını çıkarınca 544 milyon dolar ödeyeceği bildirildi. Bu arada söz konusu tazminattan yalnızca ABD’deki Facebook kullanıcıları yararlanabiliyor. Kullanıcılar, “facebookuserprivacysettlement.com” adresinden talepte bulunabilir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz