‘Kaliforniya Tüketici Gizliliği Yasası’, yeni yıl itibariyle yürürlüğe girecek. Bu gelişmeyle beraber tüm Silikon Vadisi şirketleri yasadan etkilenir hale gelecek. Yürürlük tarihinin yaklaşmasıyla beraber ne yapacağı merak edilen Facebook ise yeni yasa için hazır olduklarını söylüyor.  

Geçtiğimiz yıl Kaliforniya Eyalet Valisi tarafından onaylanan Tüketici Gizliliği Yasası, veri güvenliğiyle ilgili bugüne kadarki en sıkı kanun tasarılarından biriydi. Şirketle ilgili olarak kanun tasarısında, dünya genelinde 87 milyon kişinin kişisel verisinin izni olmadan kullanıldığı bilgisi yer almıştı. Eyalet, gizlilik kontrollerinin artırılması ve taraflar arasındaki şeffaflığın sağlanması adına konuyla ilgili harekete geçmişti. 

Verilen 5 milyar dolar cezanın ardından 1 sene sonra Facebook, gizlilikle ilgili gerekeni yaptığını belirterek yeni yasa ve yürürlüğe girişi için hazırlıklı olduklarını bildirdi. Şirket, ayrıca kullanıcıların gizliliklerini kolayca yönetmelerine ve veriyle ilgili seçeneklerini anlamaya yardımcı olacak uzun vadeli yatırımlar yaptıklarını belirtti. Sosyal medya devi ürünlere, kullanıcıların kendi verilerine kolayca erişmesine, indirmesine veya tamamen silmesine yarayan bir özellik ekleyeceklerine işaret etti. Şirket, bu özellik içerisindeki verilerin kullanıcının IP adresinden politik görüşüne kadar 72 ayrı kategoriye ayrılacağını da sözlerini ekledi. 

Daha önce de benzer adımlar atılmıştı 

Facebook, geçtiğimiz sene Avrupa Birliği’nin Temel Veri Korumasıyla İlgili Düzenleme’sindeki gereklilikleri yerine getirebilmek için verilere erişim imkânı sağlayan bir özelliği güncellemelere eklemişti. Bu kapsamda yine kullanıcıların belli bir veriyi paylamayı isteyip istemediklerini seçmelerine yarayan bir özellik de sosyal medya platformuna getirilmişti. Kaliforniya Tüketici Gizliliği Yasası ve Avrupa Birliği Temel Veri Korumasıyla İlgili Düzenleme’nin pek çok ortak yönü olsa da şirketlerin iki düzenlemede de ihlalde bulunmadıklarından emin olmak için ek adımlar atmaları gerekiyor.  

Yeni yasa ne işe yarayacak?

Yasa, özetle Kaliforniyalı kullanıcılara, herhangi bir ücret ödemeden şirketlerden kendileri hakkında toplanan kişisel bilgileri, bu verilerin satılıp satılmadığını, paylaşılıp paylaşılmadıklarını veya paylaşıldılarsa kiminle paylaşıldıklarını açıklamalarını talep etme hakkı verecek. Bununla birlikte aynı anda kullanıcıların eşit hizmet almalarını garantilerken kişisel bilgilerin satışını reddetme hakkını elinde tutmalarına da yardımcı olacak. 

Yeni yasayla birlikte şirketlerin gizlilik uygulamalarıyla ilgili de eksiksiz bilgiler sunması zorunlu kılınacak. Kasıtlı her bir ihlal için 7,500 dolara varan cezalar verecek olan yasa, 1 Ocak 2020’den itibaren yürürlüğe girecek.