Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Online dizi ve film platformu Netflix, ilk defa dünya genelindeki kullanıcı istatistiklerini yayınladı. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) kullanıcı istatistiklerini veren Netflix; ABD, Kanada, Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya, Pasifik ve Latin Amerika bölgelerini içeren raporu paylaştı.

Edinilen bilgilere göre Netflix’in 158 milyon abonesinin yarısından çoğunun ABD dışı ülkelerden geldiği görüldü. Netflix büyümesinin yüzde 90’nı ABD dışındaki ülkelerden elde etti. ABD dışındaki piyasaların öneminin bu denli artması da hem Netflix hem de rakipleri adına oldukça önemli.

Açıklanan verilere göre ise, 2017’nin ilk çeyreğinden bu yana Avrupa bölgesindeki kullanıcıların sayısı yüzde 140 arttı. Asya ve Pasifik’teki kullanıcıların sayısı ise üç katına ulaştı. Yine aynı dönemde Latin Amerika kullanıcılarının sayısı ise 15,4 milyonken 2019’da bu sayı 29,4 milyona ulaştı.

Netflix’in ABD ve Kanada’daki kullanıcı sayısı ise 2019’un ilk üç çeyreği baz alındığında 67,1 milyon kullanıcıya ulaşmış oldu. Netflix’in bu bölgelerdeki kazancı 7,4 milyar dolarla birinci sırada olsa da 2017’nin ilk çeyreğiyle kıyaslandığında büyümenin yüzde 23 olması da dikkat çekti.

Netflix, ABD ve Kanada bölgelerinde her ne kadar artış göstermiş olsa da Disney+, Apple TV+ ve HBO Max gibi rakiplerinin piyasaya çıkışı rekabeti artırırken bu platformların Netflix’in ABD ve Kanada’daki yeni kullanıcı artış oranını yavaşlatabileceği düşünülüyor. Bu sebeplerden ötürü Netflix’in yurt dışına büyümeye odaklanacağı düşünülüyor.