Sosyal medya devi Facebook, 2019’un Nisan ayında duyurduğu yeni masaüstü tasarımını bazı kullanıcılarda test etmeye başladı. Şirket, güncellenen tasarımı önümüzdeki birkaç ay içerisinde logonun da yenilenmesinin ardından tüm kullanıcılar için aktif duruma getirmeyi planlıyor.  

Facebook, geçen yılın Nisan ayında platformun masaüstü arayüzünü güncellemeyi planladığını duyurmuştu. Bu duyurudan 9 ay sonra sosyal medya devi, masaüstü tasarımının yenilenmiş halini bazı kullanıcılarla paylaşmaya başladı. Yeni tasarıma erişimi olan kullanıcılardan gelen ilk geri-bildirimlere göre, Facebook bu kullanıcıları öncelikle ana sayfada yeni tasarımla ilgili teste katılmaya davet eden bir bilgilendirme yazısıyla karşıladı. Kullanıcılar teste katılmayı onayladıklarında eski tasarımın yerini güncellenmiş arayüz aldı. Bununla birlikte, kullanıcılar tarafından sayfanın üst kısmında normal tasarımla beraber bir “Karanlık Mod” seçeneği olduğu da bildirildi. Böylece sosyal medya devi, karanlık mod furyasına ayak uyduran ağlar arasına katılmış oldu. 

Facebook’s desktop website redesign is now live for some users

Yeni tasarım, erişimi olan pek çok kullanıcı tarafından eski karmaşık tasarıma kıyasla çok daha sade ve temiz bulundu. Şirketin yapılan güncellemeyle, eski tasarımdaki pek çok renkli unsuru ve karmaşık kenar çubuğunu ortadan kaldırmış olması dikkat çekti. Sosyal medya devinin planlarına göre, bu hafta Facebook kullanıcılarının küçük bir yüzdesi yeni tasarıma erişebilmiş olsa da önümüzdeki birkaç ay içerisinde güncellenen arayüz tüm kullanıcılar için aktif hale gelecek.  

Şirket, bu aktivasyonu yenilenen logonun tanıtılmasından bir süre sonra yapacak. Güncellenen unsurlarıyla platformun getirildiği son hali “Yeni Facebook” olarak adlandıran sosyal medya devinin, tüm bu köklü değişimleri yaşadığı skandallar sonrası itibarını toparlamak için yapmış olabileceği tahmin ediliyor.  

Mark Zuckerberg, teknolojiyle ilgili 10 yıllık tahminlerini paylaştı

Facebook yeni gizlilik yasasına hazır olduğunu açıkladı

Facebook’un 267 milyon kullanıcısının verileri sızdırıldı