9 Ocak 2007 tarihinde birinci nesil iPhone (2G) tanıtılmıştı ve o günlerden bugüne geldiğimiz süreç boyunca Apple her zaman gelişmeye ve öncü olmaya devam etti. TBTeknoloji köşesinde Apple’ın öncü ürünü iPhone’un ilk günden bu yana değişimini ele aldık. İşte iPhone 1’den bugüne, iPhone’nun yolculuğu… 

İlk nesil iPhone, Steve Jobs tarafından 9 Ocak 2007 tarihinde tanıtılıp, 29 Haziran 2007 tarihinde de satışa sunulmuştu. Birinci nesil iPhone’un kullandığı işletim sistemi iPhone OS 1.0 olarak adlandırılmıştı. iPhone OS 3’e kadar güncellenen bu işletim sistemi yerini daha sonra iOs’a devretti. İşletim sistemi iOS ismini ise 4. nesil iPhone ile birlikte alarak bir çok yeniliği de hayatımıza kazandırdı. Kullanıcılarına görsel mesaj göndermemize imkan veren, dokunmatik panelinde birden fazla etkileşimi anlayabiliyor ve bu sayede kolaylıkla ekran oranı büyütülüp küçültülebiliyordu. İnternet tarayıcısı ve YouTube gibi günümüzün vazgeçilmez uygulamarı haline gelen bu yeniliklere ek olarak günlük hayatımızda sıkça kullandığımız kes, yapıştır özellikleri henüz eklenmemişti. Bizim için artık sıradan olan bu özelliklerin gelmesi üç yıl gibi uzun bir süre almıştı. Birinci nesil iPhone aynı zamanda ivmeölçer, yakınlık sensörü ve ekran döndürme özelliklerine de sahipti.

 

3.5 inç, 320×480 çözünürlüğünde, 2 : 3 en – boy oranına sahip, 164 ppi LCD bir ekranı olan birinci nesil iPhone’nun 412 MHz frekans hızlarına çıkabilen ARM 11 mimarisine sahip bir işlemcisi vardı. PowerVR MBX grafik birine sahip olan iPhone’un 128 MB eDRAM belleği mevcuttu. O zamanlar iPhone’un en yüksek depolama alanı seçeneği 16 GB idi. Ön kamerası bulunmayan birinci nesilde arka kamera ise 2 megapiksel ve flaş desteği bulunmuyordu. Birinci iPhone’nun gövde kalınlığı ise 11.6 mm, ağırlığı ise 135 gramdı.
9 Ocak 2007 yılında hali hazırda büyük bir şirket olan Apple, artık günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinden biri. Şirket değeri olarak ise bazı ülkelerden çok daha zengin.

iphone 1 ile ilgili görsel sonucu

iPhone 3G: Birinci nesil iPhone sonrasında iPhone 3G çıkmıştı. İsminde olduğu gibi en dikkat çeken özelliği 3G bağlantısıydı ve artık siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği vardı. iPhone 3G 2008 yılında tanıtılmıştı.

iphone 3g ile ilgili görsel sonucu

iPhone 3GS: 2009 yılında tanıtılan 3GS daha güçlüydü ve artık fotoğrafa ek olarak video da çekebiliyordu.

iPhone 4: 2010 yılında tanıtılmış ve artık bir ön kameraya sahipti. Aynı zamanda Apple kendi işlemcisi olan A4 adı verilen işlemciyi kullanıyordu. Metal bir çerçeveye sahip olan 4. nesil, retina ekran teknolojisini kullanıyordu.

iPhone 4 ile ilgili görsel sonucu

iPhone 4S: 2011 yılında satışa çıkan iPhone 4S artık çift çekirdekli A5 işlemcisini kullanmaya başlamıştı.

iPhone 5: 2012 yılında tanıtılan 5. nesil belki de akıllarda kalan en net iPhone tasarımına sahipti. Ve kutudan ilk EarPods kulaklıklar çıkıyordu.

iPhone 5 ile ilgili görsel sonucu

iPhone 5S: 2013 yılında piyasaya çıkmıştı ve ilk, iki ton flaşa ve A7 işlemciye sahipti ve buna ek okarak en devrimsel yeniliği ise parmak izi okuyucusuna sahip olmasıydı.

iPhone 5C: 2013 yılında tanıtılan 5C’nin akılda kalıcı özelliği tabii ki plastik kasasıydı. Ucuz iPhone olarak tanıtılmıştı.

iPhone 5c ile ilgili görsel sonucu

iPhone 6: 2014 yılında tanıtılan 6, full metal bir arka yüzeye sahipti. iPhone 6 aynı zamanda 4.7 inçlik bir ekrana sahipti.

iPhone 6 ile ilgili görsel sonucu

iPhone 6 Plus: Yine 2014 yılında tanıtılan 6 Plus, 5.5 inçlik ekranı ile o tarihte sahip olunabilecek en büyük ekranlardan birine sahipti.

iPhone 6s: 2015 yılında tanıtılan bu model ile basma şiddetimizi algılayabilen 3D Touch ekran özelliği hayatımıza girmişti.

iPhone 6s Plus: 2015 yılında çıkan iPhone 6s Plus modeli iPhone 6s ile benzer özelliklere sahipti ancak 5.5 inçlik büyük bir ekran ile ön plana çıkıyordu.

iPhone SE: 2016 yılında çıkan SE, 4 inç ekran boyutunu tekrar isteyen ve ona alılan kullanıcılar için satışa sunulmuş ve donanım olarak iPhone 6s ile benzer özellikleri taşıyordu. Bu durum onu kullanıcılar için gerçekten yüksek performanslı bir telefon haline getiriyordu.

iPhone 7: 2016 yılında tanıtılan iPhone 7 modeli artık suya ve toza karşı dayanıklıydı. A10 adlı işlemcisiyle birlikte Apple 4 çekirdekli bir işlemciye geçiş yapmıştı.

iPhone 7 Plus: Büyük ekrana sahip iPhone 7 diyebileceğimiz iPhone 7 Plus’ın en önemli özelliği arka tarafında çift kamera barındırıyor olmasıydı.

iphone 7 plus ile ilgili görsel sonucu

iPhone 8: 2017 yılında çıkan bu model diğer modellere göre çok daha hızlı ve güçlüydü.

iPhone 8 Plus: iPhone 8’den farklı olarak daha büyük ekrana ve çift kameraya sahipti.

iPhone X: Onuncu yıl şerefine yeni iPhone’nun ismini X koyan Apple ‘’9’’ ismini atlamıştı. Artık ekranımızda bir çentik bulunuyordu ve bu çentik ile birlikte ekranımız, tüm ön yüzeyi kaplıyordu. Bu yüzden parmak izi tarayıcısı kalkmış ve yerine gelişmiş Face ID güvenlik sistemi eklenmişti.

iPhone XR: 2018 yılında Apple yine ucuz iPhone olarak çıkardığı XR modelinde, iPhone 5C modelindeki gibi plastik bir kasa kullanmamış ve ek olarakbarka kamerası haricinde tamamen iPhone X’in tasarımına bürünmüştü.

iPhone XS: 2018 yılında daha güçlü iPhone X olarak çıkan bu model artık A12 işlemcisinden güç alıyordu.

iPhone XS Max: Büyük ekranlı iPhone XS olarak karşımıza çıkmıştı.

iPhone 11: Şimdiye kadarki çıkan tüm iPhone modellerinden daha güçlü A13 işlemcisine sahipti, daha iyi fotoğraflar çekebilen iPone 11 modelinin arka kameralarını çerçeve içerisine alan bir tasarımı vardı.

iPhone 11 Pro: Arkasındaki 3 adet farklı özellikteki kamera ile iPhone 11 Pro, fotoğraf ve video çekimi anlamında kullanıcılarına büyük imkanlar sağlıyordu.

iPhone 11 Pro Max: Büyük ekranlı iPhone 11 Pro olarak hayatımıza dahil olan bu model daha fazla batarya kapasitesine sahip ve yüzde 82.6 gibi yüksek bir ekran/gövde oranına sahipti.

iphone 11 pro max ile ilgili görsel sonucu