2019 bitmeden Facebook kullanıcılarını yine hayal kırıklığına uğrattı. Milyonlarca Facebook kullanıcısına ait ad, soyad, telefon numarası gibi bilgiler iki hafta boyunca internette dolaştı.

Comparitech ve güvenlik araştırmacısı Bob Diachenko, yetkisiz erişimi engelleyen bir şifre bile olmadan, çevrimiçi ortamda bırakılan 267 milyondan fazla Facebook kullanıcısının verilerini içeren bir veritabanını ortaya çıkardı. Diachenko tarafından keşfedilen veritabanının, bir siber suç örgütüne ait olduğuna inanılıyor. Bu kadar büyük bir veritabanı, özellikle SMS yoluyla phishing (oltalama) ve spam için kullanılmasının kuvvetle muhtemel olduğunu belirten Diachenko, “Facebook kullanıcıları şüpheli metin mesajları için uyanık olmalılar. Gönderen adınızı veya hakkınızdaki bazı temel bilgileri bilse bile, istenmeyen iletilere kuşkuyla yaklaşın” ifadelerini kullandı.

Siber güvenlik araştırmacıları çoğunluğu ABD kullanıcısına ait olduğu bildirilen bilgilerin ad, soyad, telefon numaraları ve hesaplarıyla ilişkilendirilmiş diğer bilgiler de dahil olmak üzere 267 milyon kullanıcının kayıtlarının bulunduğu veri tabanının internette iki hafta dolaştığını belirtti. Kanıtları inceleyen Diachenko verilerin muhtemelen Vietnam’daki suçlular tarafından yasadışı bir sızma operasyonu veya Facebook API suistimalinden kaynakladığını belirtti.

Bahsi geçen açıklar giderildi mi bilinmiyor ancak 267 milyon kişinin daha verilerinin ortaya çıkması muhtemelen Facebook’un bir diğer sızıntısı olarak adlandırılacak.

Facebook ise söz konusu 267 milyon kullanıcı verilerinin sızması hakkında “Bu konuyu inceliyoruz, ancak bunun, insanların bilgilerini daha iyi korumak için son birkaç yılda yaptığımız değişikliklerden önce elde edilen bilgilerin muhtemel olduğuna inanıyoruz.” dedi.