Cumartesi, Aralık 5, 2020
Ana Sayfa Dijital Facebook'um İngilizce Oldu! Nasıl Düzeltebilirim?

Facebook’um İngilizce Oldu! Nasıl Düzeltebilirim?

Facebook hesabınız aniden anlaşılmaz bir hal mi aldı? Kavramları anlayamıyor ve hamle yapmakta tereddüt mü ediyorsunuz? Facebook dil sorunu birçok kullanıcının karşılaştığı bir sorun. Yanlışlıkla değişen dil ayarı, sonrasında dil çevirme kullanıcıları zorluyor ve kullanıcılar  “Facebook dil İngilizce oldu, nasıl Türkçe yapılır?” ya da  “Facebook dil Türkçe olmuyor, ne yapmalıyım?” diye soracak birini arıyor.  Öyleyse sorununuzun çözümü için yazımıza göz atın, Facebook’u Türkçe ve anlaşılır bir şekilde kullanmaya devam edin!

Facebook kullanıcılarının sık sık karşılaştıkları sorunlardan biri de Facebook dil ayarının değişmesidir. Bazen birden her terimin İngilizce’ye döndüğü fark edilir ve böyle bir durumda Facebook, İngilizce bilmeyenler için kullanılamaz hale gelir. Facebook İngilizce sorunu ile ilgili yapılabilecekler aslında gayet basittir ancak İngilizce bilmeyenler için bir destek şarttır. Bunun dışında sosyal medya ile arası çok iyi olmayanlar için Facebook’un dil değiştirme özelliği hakkında detaylı bilgi vermek de faydalı olabilir. Çünkü Facebook’ta tercihe göre kullanılabilecek çok sayıda dil seçeneği var. “Facebook dili nasıl değiştirilir?” sorusunun cevabı yazımızda.

Facebook’un Dili Nasıl Türkçe Yapılır? Facebook dil ayarı resimli anlatım

Mobil Facebook’u Türkçe Yapma

Akıllı telefonlardan kullanılan Facebook uygulamasının dili bazen sebebi bilinmeksizin değişebilir. Bazen de uygulama güncelleme zamanlarında genellikle uygulama dili İngilizce olarak değişir. Bu noktadan sonra Facebook’u kullanmak hayli zorlaşabilir. Eğer Facebook uygulamanızdaki tüm kavramlar İngilizce görünmeye başladıysa ve siz de Facebook dili Türkçe olsun istiyorsanız Android Facebook dil değiştirme işlemi için izlemeniz gereken yol yazımızda. Facebook dil değiştirme nasıl yapılır? Facebook dilini Türkçe yapma ve Facebook dil ayarı aşamaları şu şekilde:

 • Cep telefonundan Facebook dil değiştirme işlemi için uygulamaya giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımdaki bölüme tıklamanız gerekir.
 • Buradan “Settings & Privacy” seçeneğine tıkladığınızda alttaki seçenekler açılır. Bu seçeneklerden dil anlamına gelen “Language” seçeneği üzerinden ilerlemelisiniz.

blank

 • Karşınıza dil seçenekleri çıkar. English olarak seçili olan dili Türkçe’yi seçerek değiştirebilirsiniz.

blank

Eğer Facebook uygulamanızın dili, İngilizce dışında bir lisana ayarlandıysa dil seçeneğini bulmanız yine zorlaşabilir.

 • Bu durumda da izleyebileceğiniz kolay bir yol vardır; simgeler üzerinden ilerlemek.
 • Uygulamanın dili ne olursa olsun ifadelerin sol taraflarında bulunan simgeler aynıdır.
 • Facebook’u açtıktan sonra sağ üst bölüme tıkladığınızda karşınıza çıkan seçeneklerden “Ayarlar ve Gizlilik”in simgesi çark şeklindedir.
 • Buraya tıkladığınızda çıkan seçeneklerden “Dil”in simgesi de dünyadır.
 • Eğer herhangi farklı bir dille karşılaşırsanız bu simgeleri takip etmeniz istediğiniz dil ayarını yapabilmenize yardımcı olacaktır.

Bilgisayardan Facebook’u Türkçe Yapma

Masaüstü cihazınızda kullandığınız Facebook, İngilizce ya da farklı bir dil ile çalışmaya başladıysa yapmanız gerekenler oldukça basit. Bilgisayardan kullandığınız Facebook hesabınızın dilini yeniden Türkçe’ye çevirmek istiyorsanız şu aşamaları takip edin:

 • Facebook’u açıp kullanıcı adı ve şifrenizi yazıp hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda bulunan ok simgesine tıklayın.

blank

 • Ok simgesine tıkladıktan sonra “Settings” seçeneğine tıklamanız gerekir.
 • Karşınıza çıkan ekranda sol taraftaki seçeneklerden “Language and region” seçeneğine tıklayarak ilerlemelisiniz. “Edit” kısmını tıklayarak dil seçimi yapabilirsiniz.

blank

 • Daha sonra karşınıza çıkan dil seçenekleri arasından Türkçe’yi seçin.
 • Türkçe ifadesini daha hızlı bulmak için dillerin listelendiği alana tıkladıktan sonra T harfine Türkçe seçeneğini görene kadar arka arkaya basarsanız zaman tasarrufu yapmış olursunuz.
 • Türkçe’yi bulup seçtikten sonra ise “Save changes” demeli ve dil ayarlarını kaydetmelisiniz.

blank

Facebook’a giriş yaparak dil seçeneğini Türkçe olarak belirlemek için TIKLAYINIZ!

Otomatik Çeviri Günü Kurtarabilir

Facebook’u bilgisayarınızdan kullanırken tarayıcınızda otomatik çeviri özelliği varsa terimler Türkçe’ye otomatik olarak çevrilebilir. Ancak bu durum işinizi tamamen görmeyecektir çünkü tüm terimler aynı anda sağlıklı bir şekilde çevrilemeyebilir. Yani hesabınızı bu haliyle kullanarak tam bir verim alamazsınız. Fakat bu durum dil ayarını değiştirebileceğiniz alanı bulabilmeniz için size büyük bir yardım sağlayabilir ve yeterli olabilir.

Eğer tüm bu adımları gerçekleştirdiğiniz halde sorun hala çözülmediyse ve Facebook uygulamanızın dili Türkçe’ye çevrilmediyse sebep ayarlar değildir.

 • Bu noktada dikkate alabileceğiniz ilk alternatif; Facebook uygulamasını telefonunuzdan kaldırıp sonra tekrar yüklemektir. Bu, büyük ihtimalle işe yarayacak ve hesabınızın dili düzelecektir.
 • Ancak bu da işe yaramadıysa bir diğer alternatif olarak telefonun VPN, DNS ayarlarının değiştirilmesi gerekebilir. Bu bilgilere göre ülkenin Türkiye olarak görünmesi gerekir.

Fakat her şeye rağmen dil sorunu devam ediyorsa Facebook ile iletişime geçmeniz gerekir çünkü bu sorun sizden ya da telefonunuzdan kaynaklanmamaktadır.

Facebook Dil ve Bölge Ayarları

Facebook hesabınızda dil ayarlarına dair yapabileceğiniz başka düzenlemeler de vardır.

 • Bölge formatı kısmından Türkiye’yi seçtiğinizde tarih, saat ve sayı formatı Türkiye’ye göre ayarlanır.

blank

 • “Arkadaşlarından ve sayfalardan gönderiler” kısmında otomatik çevirme özelliğine dair seçenekler değiştirilebilir. Arkadaşlarınız başka bir dilde paylaşım yaptığında bu paylaşımların altında otomatik çeviri yapma özelliği sunulur. Bu çevirilerin yapılacağı dili Türkçe olarak ayarlayabilirsiniz.
 • Çeviri sunulmasını istemediğin diller kısmında da Türkçe’yi seçebilirsiniz çünkü kendi diliniz olduğu için çevrilmesine gerek yoktur. “Otomatik olarak çevrilmesini istemediğin diller” kısmının da aynı şekilde Türkçe olması uygundur.
 • Çok dilli gönderiler kısmından da bir paylaşımı farklı birkaç dilde yapabilmeniz için seçenek sunulur.

blank

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bakkallar için ücretsiz barkod programı TrendBox nedir? Ne işe yarar?

Dijitalleşme son 10 yılın en çok konuşulan konuları arasında. Ancak pandemi süreciyle beraber 10 ayda neredeyse yılda yaşanan dijitalleşme hızına eşdeğer ölçüde iş süreçleri...

WhatsApp Masaüstüne Sesli ve Görüntülü Konuşma Özelliği Geliyor

WhatsApp’ın geçen aylarda duyurduğu WhatsApp Web ve masaüstü uygulamasına gelecek sesli ve görüntülü görüşme özelliğinin ekran görüntüleri ortaya çıktı. Şirket yeni özelliği sayesinde kullanıcılarına...

Black Friday ‘de Tekstil Harcamaları Elektronik Kategorisini Geride Bıraktı

E-ticaret sektöründe alışveriş çılgınlığının yaşandığı Black Friday, alışveriş tutkunlarına bu yıl da büyük indirim fırsatları sundu. PayTR'ın verilerine göre Black Friday'de internetten alışveriş hacmi...

Kötü Amaçlı Bilgisayar Virüsü Sayısı 2020’de 1 Milyarı Geçti

Küresel anlamda tüm dünyayı etkileyen koronavirüs pandemisi sebebiyle dijitalleşme ve internetin kullanım oranı artış gösterdi. Bu bağlamda dijital virüslerde de dikkat çekici gelişmeler yaşandı....

Yeni NVIDIA 3000 Serili Excalibur Oyun Bilgisayarı Satışta!

Excalibur Oyun Bilgisayarı , NVIDIA GeForce RTX 3000 serisinin tüm modellerini, E600 modeli ile satışa sunuyor. NVDIA’nın tanıttığı 3060 Ti ekran kartını da çok...