Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Özellikle metropollerde insanların karşısına sık sık çıkan ve ilk başta su, çay, kahve, çikolata gibi ürünlerle hizmet vermeye başlayan otomatların sayısı gün geçtikçe artıyor. Dünyanın büyük şehirlerinde oldukça yaygın olarak kullanılan otomatlar 7 gün 24 saat ulaşılabilir olduğu için insanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Avrupa, Kuzey Amerika ve Japonya’da neredeyse her yerde görülen bu otomatların sayısı şu an için Türkiye’de 40 bin civarında bulunuyor. Ancak bu sayının 10 yıl içerisinde 700 binlere ulaşılacağı düşünülüyor. Sektörün ise dünya çapında 2025 yılına kadar 15 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Gündelik hayatlarımızın değişmesiyle birlikte insanların alışkanlıkları da aynı oranda değişiyor. Günümüz problemlerinin belki de en önemlisi olan ‘’zaman’’ kaygısı nedeniyle de teknolojik makinalar insanların gündelik hayatlarında yer etmiş durumda. Bu sektörler arasında yer alan satış otomatları ise ön plana çıkıyor. Hastane, otel, avm gibi birçok alanda karşımıza çıkan, şirket masraflarında yüzde 40 oranında kar sağlayan makinalar özellikle ülkemizde yeni gelişen bir alan olduğu için hem girişimcilerin hem de yatırımcıların iştahını kabartıyor.

Her 23 Japon Vatandaşına Bir Otomat

Avrupa, Kuzey Amerika ve Japonya’da oldukça yaygın durumda olan sektörün genişliği rakamlarda da net bir şekilde görülüyor. Örneğin ABD’de 5 milyon otomat varken Japonya genelinde bu sayı 6.52 milyona ulaştı. Her 23 Japon vatandaşına 1 satış otomatı düşerken, makineler aracılığıyla yapılan satışın hacmi ise yıllık 7 trilyon yen (Yaklaşık 63 milyon dolar) seviyesinde.

Sektörün Tek Buluşma Noktası

Birçok avantaj sağlayan sektörün ülkemizde bir araya geleceği platform olmayışı ise mesleğin gelişimini olumsuz etkiliyor. Bu kapsamda sektörün tüm paydaşları ise Türkiye’de ilk defa 13 – 15 Şubat tarihleri arasında Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek ‘Otomat Teknolojileri ve Self Servis Sistemler Fuarı VENDEX Turkey ’de bir araya gelecek. Üreticileri, ithalatçıları, ihracatçıları ve distribütörleri bir araya getirmeye hazırlanan organizasyon önemli işbirliklerine ve yeni iş fırsatlarına sahne olurken ülke ekonomisine de önemli katkılar da bulunacak.

Samsung, salata yapabilen mutfak robotu “Bot Chef”i tanıttı