Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Avrupa Birliği 2009 yılından beri tek tip şarj konnektörü uygulaması üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Geçen hafta Avrupa Birliği Komisyonu uygulamanın yasalaşması adına kanun tasarısı hazırlamıştı. Apple ise söz konusu uygulamaya bir kez daha itiraz etti.

Apple, iPhone ve iPad gibi ürünlerin şarj edilebilmesi için ‘’Lightning’’ olarak anılan bir konnektör kullanıyor. Bu konnektörün kullanılması akıllı telefon sektöründe Apple’ı ayrı bir yerde tutuyor çünkü Android ekosisteminde bulunan akıllı telefonlar Micro USB ya da USB Type-C konnektör kullanıyorken, iPhone’lar Lightning girişe sahip oluyor.

Avrupa Parlamentosu ise şu sıralar gündemine tekrar aldığı ‘’akıllı telefonlarda tek tip şarj girişinin olması’’ gerektiği ısrarlarını yineliyor.

Avrupa Birliği’nin söz konusu şarj konnektörleri hakkında üreticilerin değişikliğe giderek tek tip konnektör kullanılması yönünde ısrarcı olmasına ise Apple itiraz etti. Şirketin yaptığı açıklamada piyasada 1 milyardan fazla Lightning konnektörlü cihazının olduğu ve söz konusu değişikliğin doğaya daha fazla zarar vereceği söylendi.

Apple, söz konusu uygulamaya itiraz etmesinin tek sebebinin bu olmadığını da yaptığı açıklamada belirtti. Apple’a göre tek tip şarj konnektörünün kullanılması, yenilikçiliği tamamen engelleyen bir durum ve böyle bir değişiklik, tüketicilerin faydasından çok zararına olacak.

Apple, şirketin inovasyonu temsil ettiğini ve müşterilerin en iyi deneyimi yaşayabilmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Açıklamalara göre Avrupa Birliği’nin 10 yıldır sürdürdüğü dayatma, yenilikçiliğin önüne koyulmuş büyük bir engel ve bu durum, Avrupa’daki tüketicilere de zarar verecek.

Tek tip şarj konnektörü uygulaması hakkında taraflar birbirini suçlamaya devam ederken sonucun ne olacağı ise merakla bekleniyor.

Apple, 60 milyon AirPods satarak liderliğini ilan etti

Trump, Apple’ı katillerin bilgilerini paylaşmamakla suçladı