Cumartesi, Eylül 25, 2021
Ana SayfaHaberFDA’dan Güneş Işığında Kararan Kontakt Lens Onayı!

FDA’dan Güneş Işığında Kararan Kontakt Lens Onayı!

FDA (U.S. Food and Drug Administration – ABD Gıda ve İlaç Dairesi) parlak güneş ışığı altında kararan ve hem iç hem de dış mekan kullanımına uygun bir kontakt lens onayı verdi. 

Maruz kalınan UV radyasyonuna bağlı olarak rengi koyulaşan ya da daha açılan güneş gözlüklerine bir şekilde alışığız. Gözlük yerine kontakt lens kullanan kişiler ise güneşten korunmak için ya ek olarak bir güneş gözlüğü kullanmak ya da gözlerini kısmak durumunda kalıyordu. Ancak şimdiye kadar standart güneş gözlüklerinde kullanılan yeni bir teknoloji sayesinde artık kontakt lensler de güneş ışığında kararabilecek. 

FDA yaptığı bir açıklamayla fotokromik teknolojiyi kullanan ilk kontakt lenslere onay mührünü verdiğini duyurdu. Kurum, kontakt lenslerde kullanılan bir katkı maddesinin parlak ışığa maruz kaldıklarında lensleri otomatik olarak karartacağını açıkladı. Lensler, normal veya daha karanlık aydınlatma koşullarına geri döndüklerinde ise standart halini alacak. 

FDA’nın Cihazlar ve Radyolojik Sağlık Merkezi’nde oftalmik ve kulak, burun ve boğaz cihazları bölümünün yöneticisi olarak görev yapan Malvina Eydelman, kontakt lenslerde kullanılan teknoloji için: “Bu kontakt  lens, güneşte otomatik olarak kararan gözlüklerde kullanılan teknolojinin aynısını kullanan türünün ilk örneğidir” ifadelerini kullandı.

Gece sürüşü için de iyidir

FDA, kapsamlı denemeler ve klinik çalışmalardan sonra teknolojiyi onayladı. Bir çalışmada, 24 kullanıcının kontakt lensleri varken hem gündüz hem de gece ayarlarında araç kullandı. Yapılan testlerden sonra FDA, bu kontakt lensleri takarken sürüş performansı veya görme ile ilgili herhangi bir sorun olmadığını tespit etti.

Denemelerde, lenslerin haleleri ortalama %18 ve yıldız patlamalarını %28’e kadar azalttığı tespit edildi. Bu etkiler 40-65 yaşları arasında daha belirgindi. Bu özel denemede ise 54 katılımcı vardı.    

Toplamda, FDA tarafından yürütülen çeşitli çalışmalara 1000’den fazla hasta dahil edildi. 

Güneş ışığında kararan kontakt lens herkese uygun değil

Diğer reçeteler ve tıbbi teknoloji gibi, lensler de herkesin kullanımı için değildir. FDA, iltihaplı veya sık göz enfeksiyonu olan kişilerin lens takmaması gerektiği konusunda uyarıyor. Belirli göz hastalıklarından veya uzun süredir devam eden göz yaralanmalarından muzdarip olan kişiler de bunlardan kaçınmalıdır. Son olarak, şiddetli göz kuruluğu veya sık alerjik reaksiyonları olan kişiler, bu lensleri takarak durumlarının daha da kötüleşebileceğini unutmamalıdır.

Ve piyasadaki diğer kontakt lenslerin çoğu gibi FDA, kullanıcıların kontakt lenslerle uyumamalarını ve suya maruz bırakmamaları gerektiğini belirtiyor. 

Fotokromik lenslerin ilk denemeleri 2019’da yapıldı. İlk ticari ürün ise Acuvue tarafından aynı yıl üretilen OASYS with Transitions™ adlı kontakt lensti. 

İlginizi Çekebilir:

Washington Üniversitesi, Fotoğraf Çekebilen ve Video Kaydedebilen Kontakt Lens Geliştiriyor

Dünya Sağlık Örgütü iOS ve Android için Ücretsiz Yoga Uygulaması Yayınladı: mYoga

Tesla Bot Gerçek mi? TechTalk #24:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR