Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), iOS ve Android ekosistemi için yoga egzersizlerine ücretsiz erişim sağlayan ‘mYoga’ adlı yeni bir mobil uygulama yayınladı. DSÖ, mYoga uygulaması için Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ile işbirliğine imza attı. 

Pandemi ile birlikte gelen kısıtlamalar sebebiyle, spor salonları gibi yerler eskiye nazaran daha az tercih edilmeye başlandı. Pek çok sporsever bu dönemde outdoor ve evde yapılabilen egzersizlere yöneldi. Evde spor yapmaya yönelen kişiler de sağlıklarını korumak ve iyileştirmek için farklı uygulamalara yönelmeye başladı. Mobil fitness uygulamaları da bu konuda öncü konuma yerleşti. Genellikle mobil fitness uygulamalarının kullanıcılara aktivitelerin nasıl yapılacağı konusunda destek sağlaması ve özellikle akıllı saat gibi kullanıcıların hareketlerini, sağlık durumlarını izleyen ürünler de destekleyici bir hal aldı. 

Evde yapmaya uygun olan Yoga da, aslında binlerce yıldır çeşitli biçimlerde ruhsal yönlerinin olduğu bir egzersiz biçimi olarak karşımıza çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü yogayı, 2014 ve 2023 yılları arasında Geleneksel Tıp Stratejisi kapsamında oldukça etkileyici bir faaliyet olarak tanımlıyor. DSÖ, üye devletlerin halk sağlığı stratejilerinin bir parçası olarak geleneksel tıbbı güvenli ve etkili yollarla uygulamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Bu girişim kapsamında, Dünya Sağlık Örgütü’nün Geleneksel, Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Tıp birimi, Android ve iOS için ücretsiz bir mobil egzersiz uygulaması olan mYoga’yı yayınladığını duyurdu. DSÖ, yeni yoga uygulaması için Morarji Desai Ulusal Yoga Enstitüsü ile birlikte çalıştı.

DSÖ’nün mYoga uygulaması kullanıcı verilerini izlemiyor

Uygulamayı indiren kullanıcılar, yoga ile ilgili ses ve video materyallerinin yanı sıra, üç ila 45 dakika arasında değişen ders ve oturumlara ücretsiz erişim sağlayabiliyor. Detaylara göre, DSÖ’nün yoga uygulaması kullanıcı verilerini izlemiyor. mYoga uygulaması ile DSÖ, halkı yüksek tansiyon ve obezite gibi hastalıklara yol açabilecek koşullardan korunmaya yardımcı olmak için düzenli fiziksel aktiviteye katılmaya teşvik etmeyi umuyor.

Dileyen kullanıcılar DSÖ ‘nün yoga uygulaması mYoga’yı Google Play Store‘dan ve iPhone ve iPad için Apple App Store‘dan ücretsiz olarak indirilebilir .

İlginizi Çekebilir:

Snapchat, DSÖ ile birlikte koronavirüsle mücadelede yeni filtreler ekledi

Apple, ‘WWDC 2021’de Yeni Gizlilik ve Sağlık Özelliklerini Tanıttı! 

Sporcular İçin Dediler, Çıktık Test Ettik – Honor Watch ES İnceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz