Google, Android Auto ’ya yeni özellikler eklediğini ve Android Otomotiv İşletim Sistemi ‘nin 2022 yılından itibaren ilk kez Honda araçlara geleceğini açıkladı. 

ABD merkezli teknoloji üreticisi Google’ın 2015 yılında tanıttığı Android Auto uygulaması sürücülerin  akıllı telefonları ile araçlarının stereo sistemi arasında bağlı bir bağlantı kurarak cihazdan müzik çalmalarını, Haritalar’ın adım adım yol tariflerini yüksek sesle okumalarını ve sesli aramaları yanıtlamalarını sağladı. Şirketin altı yıl içinde hem Android Auto hem de üzerinde çalıştığı bilgi-eğlence sistemleri çok daha akıllı hale geldi. Google şimdi ise sürücülere, Android Auto’yu telefonlarında veya doğrudan arabalarında çalıştıran daha da fazla özellik ve yetenek sunacağını duyurdu.

Google ‘ın Android Otomotiv İşletim Sistemi Özellikleri

Android Auto, yoldayken sürücünün dikkatinin dağılmasını en aza indirecek şekilde tasarlanmış olsa da, bugüne kadar telefonu bilgi-eğlence sistemine veya stereo sisteme bağlamak kompleks bir şeydi. Telefonunuzda Bluetooth radyonun canlı olduğundan emin olmanız, ardından aracı tanıması ve cihazla eşleştirmesi için ikna etmeniz ve ardından Android Auto’yu gerçekten istediğiniz şeyi yapmaya teşvik etmek için sayısız sözlü komutu dile getirmeniz gerekirdi. Ancak Google’ın üzerinde çalıştığı yenilikler sayesinde sürücüler yakında sadece “Hey Google, hadi araba kullanalım” diyerek internet paylaşımı sürecini etkili bir şekilde otomatikleştirebilecekler. 

Ayrıca Google, Amazon Music, Audible, iHeartRadio, JioSaavn, Pandora, Podcast Addict, SoundCloud ve YouTube Music dahil olmak üzere çok sayıda içerik kaynağına tek dokunuşla erişilebilirlik ve sistemin okumasını sağlamak için Otomatik Kullanıcı Arayüzü’nü yeniden tasarladı. Örneğin gelen metin mesajları yüksek sesle ve sürücünün sesle yanıt vermesine artık izin verecek. Bu yeni özelliklerin önümüzdeki birkaç hafta içinde İngilizce konuşulan pazarların yanı sıra Almanya, İspanya, Meksika, Fransa ve İtalya’ya geleceği söylendi.

Google Android Auto ‘da işlemler artık daha kolay

Android Auto ayrıca, çift SIM’li telefon kullanan uluslararası gezginler için ayrı İş ve Kişisel profiller oluşturmanıza, ilgili kişi listelerini ve takvim randevularını görüntülemenizi sağlar.

Araç içi ekranlı araçlar için, Android Auto yakında oyunlar gibi birkaç yeni özelliğe sahip olacak. Google, sürücülere araç park halindeyken oynayabilecekleri hızlı ve eğlenceli eğlenceler sunmak için GameSnacks ile ortaklık kuruyor. Son olarak, Google gaz için daha az etkileşimli ödeme yapıyor. Aracın bilgi-eğlence sisteminin Google Pay ile temassız ödemeyi tamamlaması için “Ok Google, benzin ödeyin” demek yeterli olacak. Bu özellik, yakında Shell, Conoco, Phillips 66 ve 76 istasyonları desteğiyle başlayacak şekilde Exxon ve Mobil benzin istasyonlarında da kullanıma sunulacak.

Entegre Android Otomotiv İşletim Sistemine gelince (belirli Ford, GM ve Volvo araçlarında bulacağınız gibi), onu bir sürü yeni marka ve modelde görmeye az kaldı. Google Perşembe günü yaptığı açıklamada, 2022 model yılında yerleşik AAOS’lu araçlar üretmeye başlayacak ve yakında hem Chevy Silverado hem de Renault Mégane E-Tech’te satışa sunulacak olan en son ortağının Honda olduğunu duyurdu.

İlginizi Çekebilir:

Google, Kendi İşlemci Modellerini Üretecek

Bakan Varank’tan Elektrikli Otomobillerdeki ÖTV Zammı Açıklaması

TCL 20SE PUBG oynatır mı? Kamerası Nasıl? TCL 20 SE inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz