Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaHaberWashington Üniversitesi, Fotoğraf Çekebilen ve Video Kaydedebilen Kontakt Lens Geliştiriyor

Washington Üniversitesi, Fotoğraf Çekebilen ve Video Kaydedebilen Kontakt Lens Geliştiriyor

Washington Üniversitesi öğrencileri; fotoğraf çekebilen, video kaydedebilen, internete bağlanabilen ve görüntülü arama yapabilen bir kontakt lens geliştirdiklerini duyurdu. Söz konusu gelişme, sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. 

ABD’de bulunan Washington Üniversitesi öğrencileri; fotoğraf çekebilen, video kaydedebilen, internete bağlanabilen ve görüntülü arama yapabilen bir kontakt lens geliştirdiklerini duyurdu. Söz konusu gelişme, sosyal medya üzerinden paylaşılan bir video aracılığıyla hızla yayıldı ve geniş yankı uyandırdı. Videoda, “Bu kontakt lensler, size ‘Black Mirror’ görüşü veriyor. Washington Üniversitesi öğrencileri, kontakt lens üzerine minik bir bilgisayar ekranı yerleştirmeye çalışıyor. Bu sayede, gözlerinizi yoldan ayırmadan yönleri görebileceksiniz. İnsanlar ve mekanlar hakkında gerçek zamanlı bilgiler edinebileceksiniz. Güzel mi, korkunç mu? Siz ne düşünüyorsunuz? ifadelerine yer verildi. 

Bununla birlikte; lense insanların kimlikleri, geçmişleri, yaşadıkları yer, karakterleri, hobileri ve meslekleri ile ilgili bilgilerin ve mekanlara ilişkin detayların da yüklenebildiği belirtildi. Geliştirilen lenslerin, prototip aşamasında bırakılıp bırakılmayacağı veya seri üretime geçirilerek satışa sunulup sunulmayacağı ise henüz bilinmiyor. 

Video kaydedebilen kontakt lens gelişmesi, Black Mirror dizisinin bir bölümüne benzetildi

Black Mirror Kontakt Lens

Diğer yandan geliştirilen lensler, her bölümü ayrı bir distopyayı konu alan İngiliz antoloji dizisi Black Mirror’ın “The Entire History of You (Senin Tüm Geçmişin)” isimli 3. bölümüne benzetildi. Kontakt lens gündeminde adı geçen Black Mirror, zaten teknoloji dünyasındaki gelişmelere paralel olarak sık sık gündeme gelen bir yapımdı. Dizinin ilk sezonunun 3. bölümü ise insanların çoğunun yaptıkları, gördükleri ya da duyduklarının kaydedildiği ve isteğe bağlı olarak gözleri önünde ya da bir ekran üzerinde yeniden oynatılabildiği bir ortamda, Liam adlı bir adam ve evlilik dışı bir ilişki yaşadığından kuşkulandığı eşi Ffion’un başından geçenleri konu alıyordu.  

Sosyal medyada konuya ilişkin pek çok esprili paylaşım yapıldı. “Marxist Pelinsu” isimli bir Twitter kullanıcısı, paylaşımında “Azıcık bile olsa black mirror izleyen insanlar bu habere sevinmez” ifadelerini kullandı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Abu Dabi’de dünyanın ilk yapay zeka üniversitesi açılıyor

Türkiye’nin İlk Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü Açılıyor

Boğaziçi Üniversitesi, Dijital Dönüşüm Değerlendirme Aracı D3A’yı Tanıttı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR