YouTube Bağış ismiyle anılan özellik sayesinde içerik üreticileri videolarında kâr amacı gütmeyen kurumlar için destek toplayabilecek. 

YouTube Bağış ile YouTube İş Ortağı Programı’nda yer alan içerik üreticileri, videolarında bağış düğmesi seçeneği kullanarak destek toplayabilecek. İçerik üreticileri sadece çocuklara yönelik olmayan videolarda bağış butonunu kullanabilecek. Bunun yanı sıra YouTube’tan yapılan canlı yayınlarda da içerik üreticileri sivil toplum kuruluşlarına, hayır işleri kurumlarına bağış toplayabilecek. İçerik üreticileri kendi videoları ve canlı yayınları dışında başka bir içerik üreticisinin oluşturduğu farklı bağış toplama etkinliklerine de katılabilecek. 

YouTube’un bünyesine eklediği kâr amacı gütmeyen kuruluşlara bağış yapma özelliğini içerik üreticileri ve kullanıcıların etkileşimlerini güçlendirmeleri ve ayrıca kurumlara destek olmak amacıyla kullanıma açtığı söylendi. YouTube Bağış sisteminde gereken tüm işlem ücretlerinin şirket tarafından sağlandığı ve bu sebeple toplanan paranın tümünün kriterlere uyan kuruluşlara aktarılacağı da şirket tarafından belirtildi. YouTube ayrıca, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan bağışların iade edilemeyeceğini de aktardı.

YouTube’un Bağış sistemine eklenecek olan kâr amacı gütmeyen kuruluşların bazı kriterleri sağlıyor olması gerekiyor. Ayrıca sisteme eklenecek olan kuruluşların hem platform içinde hem de platform dışında YouTube’un para kazanma politikalarına da uymak zorunda.

YouTube ‘da nasıl bağış yapılacağı şu şekilde açıklandı:

  • Üzerinde bağış yap düğmesi bulunan videoya gidin. Ardından:
  • BAĞIŞ YAP’ı seçin.
  • Bağış yapmak istediğiniz para tutarını ve ardından DEVAM’ı seçin.
  • Ödeme yönteminizi seçin.
  • BAĞIŞ YAP ardından Bitti’yi tıklayın.

Sivil toplum kuruluşu ve YouTube içerik üreticisi, kişisel bilgilerinizi görmez.

Ödemeniz işlendikten sonra e-posta adresinize fatura gönderilir.

YouTube Canlı Yayın’da Bağış nasıl yapılır?

  • Canlı sohbetteki Bağış Yap  simgesini seçin Canlı sohbeti görüntülemek için mobil cihazlar dikey modda olmalıdır.
  • Bağış tutarını seçin veya farklı bir değer girmek için Diğer’i seçin.
  • Kullanıcı adınızın canlı sohbette görünmesi için Yaptığım bağış bilgilerinin herkese açık olmasını istiyorum seçeneğini belirleyin. Bu seçeneği belirlemezseniz bağışınız “Anonim” olarak gösterilir.
  • BAĞIŞ YAP’ı seçin.
  • Bağışınızı tamamlamak için ekrandaki talimatları uygulayın.

Not: Kullanıcı adınızın yaptığınız bağışın yanında görünmesini istemiyorsanız Yaptığım bağış bilgilerinin herkese açık olmasını istiyorum seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırmanız gerekir.”

YouTube Bağış sistemini 40’tan fazla ülkede kullanıcıların hizmetine sundu. 

İlginizi Çekebilir:

YouTube, Billie Eilish’in Bad Guy Şarkısı için Sonsuz Video Döngüsü Oluşturdu

YouTube, Sesli Reklamlar Aracılığıyla Sesli İçeriklerde Gelir Modelini Genişletecek 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz