1628069614_oyuncu-min
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Türkiye’de 2021 yılının ilk 6 ayında girişimlere yapılan yatırımlar, geçtiğimiz yılın aynı döneminde kıyasla 7 kat arttı. 2021 yılının ilk yarısında yapılan yatırım miktarı, 704 milyon dolar oldu. Tüm yatırımların %34 gibi bir miktarı, oyun sektörüne yapıldı.

Türkiye, son yıllarda birçok girişimi ile hem yurtiçi hem de yurtdışı yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarıyor. Bu girişimler 2021 yılının ilk yarıyılında da büyük bir gelişme kaydetti. StartupCentrum tarafından hazırlanan “2021 1. Yarıyıl Türkiye Startup Ekosistemi Yatırım Raporu” göz önüne alındığında, geçtiğimiz yılın aynı döneminde yapılan yatırım miktarı 7 kat artış gösterdi.

StartupCentrum tarafından yayınlanan rapora göre, Türkiye genelinde yapılan yatırımların bu şekilde artış göstermesi durumunda, 2022 yılında 2 milyar dolar yatırım miktarına ulaşılacağı öngörülüyor.

En çok yatırımı oyun sektörü aldı

Rapora baktığımızda, 2020 yılının yaz döneminde kadar girişim ekosisteminde en çok yatırım alan sektör finans oluyordu. Türkiye genelinde yapılan yatırımlar artış gösterirken, en çok yatırım alan sektör de oyun sektörü oldu. Oyun sektörü, 2021 yılının ilk yarısında yapılan toplam yatırım miktarının %34 gibi bir oranını kendisine çekmeyi başardı.

oyun-yatirim

Oyunlara 236 milyon dolar yatırım yapıldı

Paylaşılan bilgilere göre Türkiye’de oyun sektörü, 2021 yılının ilk 6 aylık döneminde 236 milyon dolardan fazla yatırım aldı.

IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel, “Türkiye’deki girişimlere verilen yatırım desteğinin yaklaşık üçte biri oyun sektörüne yapıldı. Türk oyun sektörü, yerli ve yabancı yatırımcıların dikkatini daha fazla çekmeye başladı. 2021 yarıyılında 20 oyun girişimi yatırımı aldı. Bu umut verici rakamların daha da artması girişimcilerin sektöre kazandırılmasıyla mümkün olacak. Oyun sektöründeki tüm yeni girişimcilere ve paydaşlara sektöre girerken alabilecekleri devlet destekleri ve nasıl şirket kurabilecekleri konusunda danışmanlık vererek ekosistemin güçlenmesine yardımcı oluyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilir:

Yılın İlk Yarısında Türkiye Oyun Sektörü 236 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Trendyol, Haziran Ayında 2 Milyar Dolarlık Yatırım Turunu Tamamlayabilir!

Türk Oyun Şirketi Hungri Games, İngiltere Merkezli Triple Dragon’dan 1.1 Milyon Dolar Yatırım Aldı!

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz