Android cep telefonlarında otomatik yüklü olarak gelen Google Asistan, Google’ın açıkladığı verilere göre aylık 500 milyon kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Akıllı cep telefonlarında ve evlerde en önemli araçlardan biri sesli asistanlar. Günler geçtikçe gelişmekte olan sesli asistanların kullanım oranları da artıyor. Google’ın kendi adını taşıyan sesli asistanı, Google Asistan’ın, CES 2019’da açıklanan verilerde 1 milyardan fazla cihazda bulunduğu söylenmişti. 90 farklı dilde hizmet veren Google Asistan’ın geçen sene, aylık kullanıcı sayısının 500 milyona ulaştığı açıklandı. Bu yıl içerisinde 1 milyar kullanıcıya ulaşması bekleniyor Google Asistan’ın. 2016 yılından beri gelişmekte olan Google Asistan’ın bu hızlı yükselişi sayesinde sesli asistanlar dünyasında olan rekabet de artıyor. Bu sayede çok daha gelişmiş sesli asistanlar ile karşılaşmamız yakındır.  

Google Asistan’ın özellikleri neler? Google Asistan nasıl kullanılır?

Google Asistan bizlere YouTube, Google üzerinden armalar yapmamıza, birilerini aramamıza ve mesaj atmamıza, alarm kurmamıza yardımcı oluyor. Bize şarkı söyleyebiliyor, şiir okuyabiliyor, espiri bile yapıyor hatta çevreden duyduğumuz bir şarkının kimin olduğuna bulmaya bile yarıyor. İsterseniz Google Asistan’ı iOS cihazlara App Store’dan indirebilirsiniz. 

Google Asistan’a en büyük rakiplerden biri olan Alexa’nın (Amazon’un sesli asistanı) geçen sene açıkladığı verilere göre 100 milyon cihazda bulunuyordu. Apple’ın sesli asistanı Siri ise geçen senenin başlarında açıklanan verilere göre 500 milyon aktif kullanıcısı bulunmakta.  

Eş zamanlı çeviri yapabilen Google Asistan Modu Android ve iOS’a Geldi

Dünyanın en çok kullanılan dijital asistanı Siri oldu